-
Сповіщення: Увесь № 23 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Про декларування доходів громадян у 2024 році (Інтерв’ю з в.о. начальника Головного управління ДПС у Житомирській області Олександром М’ясковським)
Із 01.01.2024 р. розпочалася кампанія декларування доходів громадян, отриманих ними у 2023 р. Для надання роз’яснень та отримання відповідей на цю тему ми поговорили з в.о. начальника Головного управління ДПС у Житомирській області Олександром М’ясковським.
Олександр М’ясковський —
в.о. начальника Головного управління ДПС
у Житомирській області
Декларування доходів громадянами не нововведення, але з початком нової деклараційної кампанії не буде зайвим нагадати про її основні аспекти та повідомити про можливі новації.
О. М.: Так, декларування доходів та сплата податків і зборів з отриманих доходів — це особистий внесок кожного українця в розвиток нашої держави, її фінансової безпеки та обороноздатності.
Кампанія щорічного декларування доходів громадян в Україні розпочалася 01.01.2024 р. та триватиме до 01.05.2024 р. Щорічне декларування доходів громадян передбачає подання річної податкової декларації про майновий стан і доходи: громадянами, які отримали у звітному 2024 р. доходи, з яких не сплачено податок на доходи фізичних осіб, та громадянами, які бажають використати своє право на податкову знижку.
В яких випадках у громадянина настає обов’язок щодо подання податкової декларації про майновий стан і доходи?
О. М.: Обов’язок щодо подання податкової декларації про майновий стан і доходи (далі — декларація) визначено ст. 67 Конституції України та нормами Податкового кодексу України (далі — ПКУ) і виникає в разі отримання протягом звітного (податкового) року доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи).
До таких доходів належать, зокрема: доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування майна не від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, у разі нотаріального оформлення спадщини за якими не було сплачено податку на доходи фізичних осіб та військового збору тощо; доходи від податкових агентів, які не підлягали оподаткуванню в разі виплати, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів зараховуємо, зокрема, дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним із процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, якщо його сума перевищує 25% однієї мінзарплати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року, а також інвестиційних доходів; іноземного доходу та в інших передбачених ПКУ випадках.
Коли обов’язок платника податків із подання декларації вважається виконаним?
О. М.: Обов’язок платника податку з подання декларації вважається виконаним відповідно до п. 179.2 ПКУ, якщо платник податку отримував доходи: від податкових агентів, які згідно з р. IV ПКУ не зараховуються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу; лише від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, окрім випадків, безпосередньо передбачених р. IV ПКУ; від операцій продажу (обміну) майна, дарування в разі нотаріального посвідчення договорів, за якими був сплачений податок відповідно до р. IV ПКУ; у вигляді об’єктів спадщини, які згідно з р. IV ПКУ обкладаються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ПКУ.
Окрім того, п. 179.4 ПКУ визначає коло осіб, яких звільняють від обов’язку подання податкової декларації.
Платників податку звільняють від обов’язку подання податкової декларації в таких випадках: незалежно від виду й суми отриманих доходів платниками податку, які: є малолітніми/неповнолітніми чи недієздатними особами й водночас перебувають на повному утриманні інших осіб (у т.ч. батьків) і/або держави станом на кінець звітного податкового року; перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні чи ув’язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації; перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року; перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року; та в решті випадків, визначених р. IV ПКУ.
Чи необхідно подавати декларацію в разі отримання міжнародної допомоги під час війни?
О. М.: Для фізичних осіб — платників податків — резидентів України, дохід, отриманий у вигляді суми коштів чи безоплатно наданих товарів (послуг), що надані за рахунок бюджетних коштів іноземних держав та їхніх державних фондів такому платнику податків та членам його сім’ї першого ступеня споріднення як особам, які постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації проти України і скористалися правом на тимчасовий захист відповідно до законодавства такої іноземної держави (далі — допомога), відповідно до п. 27 підрозділу 1 р. XX ПКУ не потрапляють до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки. Водночас така пільга поширюється на всі форми надання зазначеної допомоги, у тому числі в разі її одержання як додаткового блага, а також від іноземних компаній, організацій, які відповідно до законодавства відповідної іноземної юрисдикції здійснюють благодійну діяльність.
Отже, фізичні особи — платники податків — резиденти України, які скористалися правом на тимчасовий захист в інших країнах світу, допомогу, отриману від іноземних держав та їхніх державних фондів, а також від іноземних компаній, організацій, які відповідно до законодавства відповідної іноземної юрисдикції здійснюють благодійну діяльність, декларують як іноземні доходи, воднораз податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із таких сум не визначають та не сплачують. Тобто зазначають лише отримання таких коштів як дохід без податку та збору.
Які граничні строки подання декларації та сплати податкового зобов’язання?
О. М.: Для громадян, які зобов’язані подати декларацію — до 01.05.2024 р.
Для громадян, які мають право на податкову знижку — 31 грудня цього року (включно). Щодо сплати зобов’язань, то фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації. Граничний строк сплати для громадян — 31.07.2024 р.
Чи є можливість подання декларації без відвідування податкової (в режимі онлайн)?
О. М.: Так, є три способи подання декларації: особисто або уповноваженою на це особою; поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу. Заразом слід пам’ятати, що в разі надсилання декларації поштою, її потрібно відправити не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації.
Для зручності громадян та платників податків в разі подання декларації про майновий стан і доходи в Електронному кабінеті платника створено електронний сервіс “Податкова декларація про майновий стан і доходи”, який надає можливість часткового автоматичного предзаповнення декларації та дозволяє подати її до контролюючого органу з копіями первинних документів. Для декларантів, які використовують право на податкову знижку, є можливість додавання копій первинних документів.
Протягом 2023 р. подали декларації в електронному вигляді майже 86% громадян і платників податків Житомирської області із загальної кількості, які задекларували доходи.
У разі, якщо платник не може отримати довідку про сплачені податки за кордоном, через що не може задекларувати іноземні доходи в повному обсязі, чи можливо відтермінувати подання декларації?
О. М.: Так, абз. 2 пп. 170.11.2 ПКУ передбачено, що в разі відсутності у платника податку підтвердних документів щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел та суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції, а також про базу та/або об’єкт оподаткування, оформлених відповідно до ст. 13 ПКУ, такий платник зобов’язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання податкової декларації до 31 грудня року, що настає за звітним. У разі неподання в установлений строк податкової декларації платник податків несе відповідальність, встановлену Податковим кодексом та іншими законами.
Чи є зміни для декларантів, які мають право подати декларацію з метою отримання податкової знижки?
О. М.: Так, розширено коло осіб, котрі мають право на податкову знижку. Мова йде про громадян, які понесли витрати на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно—технічної) та вищої освіти, лікування гострої респіраторної хвороби COVID-19, придбання акцій, емітентом яких є юридична особа зі статусом резидента Дія.City. Також матимуть право на податкову знижку платники, котрі мають статус внутрішньо переміщеної особи (за умови дотримання вимог, встановлених ПКУ), що сплачують орендну плату за житло (за умови оформлення оренди відповідно до вимог чинного законодавства).
Чи можна в податковій службі отримати консультацію щодо порядку заповнення декларації?
О. М.: Так. У Житомирській області функціонують 22 Центри обслуговування платників податків, де можна отримати консультацію щодо порядку заповнення та подання декларації про майновий стан і доходи. Окрім того, в ЦОПах облаштовані робочі місця з доступом до інтернету, а також зі встановленими безкоштовними програмним забезпеченнями для формування звітності в електронному вигляді та покроковими інструкціями щодо роботи в цих програмах.
До того ж консультацію можна отримати за безкоштовним номером “гарячої” телефонної лінії — 0800505521.
Ексклюзивне інтерв’ю Олександра
М’ясковського — в.о. начальника Головного
управління ДПС у Житомирській області — головному редактору
газети “Все про бухгалтерський облік”
Зої Слободянюк
#інтерв’ю, #ДекларуванняДоходів, #ПодатковаДекларація, #ПодатковіЗобов’язання