-
Сповіщення: Увесь № 34 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Пенсії: які бувають та як оформити (Інтерв’ю із заступницею начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області Наталією Макшаєвою)
Інтерв’ю із заступницею начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області Наталією Макшаєвою.
Наталія Макшаєва —
заступниця начальника Головного
управління Пенсійного фонду України
в Житомирській області
В Україні призначають пенсії за віком, по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника. Розкажіть про види пенсій детальніше.
Н. М.: Пенсію за віком призначають за наявності в особи необхідного страхового стажу. Страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій ніж мінімальний страховий внесок.
Так, у 2024 р. для того, щоб отримувати пенсію в 60 років, необхідно мати 31 рік страхового стажу, для призначення пенсії в 63 роки необхідний стаж становить від 21 до 31 року, в 65 років — від 15 до 21 р.
Утім, є низка професій та умов, за яких пенсія за віком може бути призначена раніше визначених термінів. Ці норми стосуються окремих категорій громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності.
Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який вона встановлюється, визначається органом медико-соціальної експертизи.
Пенсію у зв’язку з втратою годувальника призначають непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні. Дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від факту перебування на утриманні.
Важливо знати, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Як оформити пенсію? Куди потрібно звертатися за її призначенням?
Н. М.: З квітня 2021 р. органи Пенсійного фонду України працюють за екстериторіальним принципом обслуговування громадян. Заяву про призначення або перерахунок пенсії разом із необхідними документами особа може подати до будь-якого найближчого сервісного центру Пенсійного фонду України незалежно від місця проживання чи перебування особи.
На Житомирщині прийом громадян проводять у 25 сервісних центрах Головного управління Пенсійного фонду України в області.
Крім того, людина, не виходячи з дому, за допомогою вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису має змогу подати заяву про призначення, перерахунок пенсії разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту.
Які документи потрібно подати до Пенсійного фонду України для оформлення пенсії?
Н. М.: Основними документами для оформлення пенсії є:
1) паспорт;
2) ідентифікаційний код (реєстраційний номер облікової картки платника податків);
3) документи про страховий стаж (трудова книжка, дипломи про навчання за денною формою, військовий квиток, довідки та інше);
4) за наявності — документи, які засвідчують особливий статус особи.
За бажанням заявника надається довідка про заробітну плату за 60 місяців поспіль по 30.06.2000 р.
Наскільки важливо додавати до документів для призначення пенсії довідку про зарплату до 01.07.2000 р.?
Н. М.: Відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. № 1058-IV під час обчислення пенсії враховується заробіток людини за всі періоди страхового стажу починаючи з 01.07.2000 р. Заробітна плата за цей період обчислюється за даними реєстру застрахованих осіб.
Довідка про заробіток за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд до 01.07.2000 р. є обов’язковою, якщо людина після 01.07.2000 р. набула менше 5 років страхового стажу. В інших випадках довідка про заробітну плату надається за бажанням людини.
Наприклад, якщо в період роботи до липня 2000 р. людина мала високооплачувану роботу або якщо в цей самий період була робота за сумісництвом, то на підставі наданих довідок про заробіток буде враховано зарплату з усіх місць роботи. Якщо виявиться, що згідно з наданою за бажанням людини довідкою зарплата є нижчою, ніж зарплата після липня 2000 р., то розмір пенсії буде обчислено без її врахування.
Довідку про зарплату видає підприємство, установа чи організація, де працювала людина, яка звертається за пенсією, на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та виплачену зарплату. Якщо підприємство, установа чи організація, де працювала людина, припинили своє існування, то довідку про заробіток видає правонаступник цих підприємств або архівні установи.
Довідка про зарплату враховується за умови підтвердження її первинними документами.
Як діяти, коли трудову книжку втрачено, адже в умовах війни випадки втрати документів непоодинокі?
Н. М.: За відсутності трудової книжки, а також коли в трудовій книжці немає необхідних записів або є неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймають дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки з наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори та угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
У разі, коли документи про стаж роботи не збереглися, підтвердження стажу роботи здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі показань свідків.
В умовах воєнного стану значна кількість осіб вимушена змінити своє місце проживання у зв’язку з окупацією територій їх проживання, втратила документи про стаж, тому питання підтвердження стажу в такий спосіб дуже актуальне.
Процедуру підтвердження стажу роботи для таких осіб визначено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою Правління ПФУ від 10.11.06 р. № 18-1. Цей Порядок застосовується, якщо в трудовій книжці до 01.01.04 р. є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях (їх правонаступниках), розташованих на тимчасово окупованих територіях.
Підтвердження періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, які утворюються при головних управліннях Пенсійного фонду України.
Із заявою про підтвердження стажу роботи заявник або його законний представник чи представник, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від території обслуговування цього органу.
Для підтвердження періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, заявник (або його представник) надає трудову книжку та зазначає в заяві дані про свідків (не менше 2), які знають заявника по спільній із ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації і мають документи про свою роботу за період, щодо якого вони підтверджуватимуть роботу заявника. Заявник може додатково подавати інші документи про стаж роботи.
Для підтвердження періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, територіальний орган Пенсійного фонду України запрошує та опитує свідка. Якщо свідок проживає (перебуває) в іншій адміністративно-територіальній одиниці України, ніж та, в якій проживає (перебуває) заявник, територіальний орган Пенсійного фонду України звертається до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання (перебування) свідка для його опитування.
Запрошення свідка, який проживає на тимчасово окупованій території для його опитування, здійснюється заявником. Опитування проводиться територіальним органом Пенсійного фонду України, який обирає свідок. Результати опитування свідка оформляють Актом опитування свідка.
Якщо свідок проживає за межами України, то надсилається заява, в якій зазначається інформація про спільний період роботи на одному підприємстві із заявником, легалізована органами Міністерства закордонних справ України (у разі, якщо інше не передбачено законодавством України, міжнародними договорами, в яких бере участь Україна) або дипломатичним представництвом чи консульською установою України в державі проживання свідка. До заяви свідок долучає завірені копії документів про свою роботу за період, щодо якого він підтверджує роботу заявника.
Акти опитування свідків (заяви свідків) та копії документів про їх роботу за період, щодо якого вони підтверджують роботу заявника, додаються до заяви про підтвердження стажу. Підтверджений у такий спосіб стаж зараховується для призначення пенсії.
Що робити, коли стажу для призначення пенсії не вистачає?
Н. М.: Якщо не вистачає страхового стажу для призначення пенсії, його можна докупити.
Наприкінці 2022 р. в Україні ухвалено закон, який спрощує механізм добровільної участі громадян у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні: без паперової тяганини, без відвідування державних установ.
Добровільну участь у пенсійному страхуванні можуть брати як застраховані, так і не застраховані особи старше 16 років. Також передбачено можливість сплати страхових внесків на користь третіх осіб.
Умовами добровільної участі є: наявність інформації про таких осіб у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та відсутність призначеної пенсії в солідарній системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Для того щоб сплатити внески за себе або на користь іншої особи, необхідно укласти договір із Пенсійним фондом України. Договір укладається в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України шляхом приєднання до Типового договору про добровільну сплату страхових внесків. Для цього потрібно авторизуватися за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), Дія.Підпису або системи GOV.ID.
Людина самостійно визначає: скільки часу бажає сплачувати внески після укладання Договору, періодичність сплати страхових внесків та їх розмір. Сплачені внески обліковуються автоматично після надходження коштів на рахунок фонду. Інформація про сплату внесків не потребує подання жодних звітів.
Повідомлення про сплату надійде в особистий кабінет застрахованої особи, на користь якої сплачено внески, на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Сплачені внески — це набутий страховий стаж або збільшена заробітна плата для майбутньої пенсії. Суми сплачених страхових внесків зараховуються за місяць, у якому надійшли кошти на рахунок Пенсійного фонду України. Цей місяць буде зараховано до страхового стажу та за нього буде враховано заробітну плату — для незастрахованих осіб, а для застрахованих — збільшено зарплату для обчислення пенсії.
А чи можна завчасно подати документи для призначення пенсії?
Н. М.: Так, необхідну для призначення пенсії інформацію можна подати завчасно.
Для майбутніх пенсіонерів працює сервіс, який дозволяє призначити пенсію автоматично у разі досягнення пенсійного віку з урахуванням усіх наявних у Пенсійному фонді України даних, завчасно наданих громадянами.
Сервісом з автоматичного призначення пенсій може скористатися кожен, хто ще не отримує пенсійних виплат, але хотів би, щоб у майбутньому вони нараховувалися автоматично. Водночас немає необхідності додатково звертатися та особисто відвідувати органи Пенсійного фонду України, оскільки сервіс дозволяє надати всю необхідну для призначення пенсії інформацію заздалегідь без будь-яких часових обмежень. Фахівці Пенсійного фонду України завчасно проведуть перевірку наявних даних і за потреби повідомлять про необхідність доопрацювання документів.
Підставою для автоматичного призначення пенсії є подання особою через вебпортал анкети-заяви та згоди на застосування такого механізму, засвідченого персональним кваліфікованим електронним підписом.
Пенсію буде призначено автоматично в разі досягнення пенсійного віку. Додатково звертатися та особисто відвідувати органи Пенсійного фонду України не буде потреби.
Ексклюзивне інтерв’ю Наталії Макшаєвої —
заступниці начальника Головного управління
Пенсійного фонду України в Житомирській області
головному редактору газети “Все про бухгалтерський облік” Зої Слободянюк
#пенсії, #СтраховийСтаж, #ТрудоваКнижка