ВІДПУСТКИ ДЛЯ ЗАХИСНИКІВ: ОСОБЛИВОСТІ НАДАННЯ В ПЕРІОД ВОЄННОГО СТАНУ
Практично у всі сфери нашого життя внесла корективи війна. Не стало винятком і право на відпочинок: про можливі “утиски” в наданні відпусток на період воєнного стану ми розповіли на стор. 3 нашого спецвипуску (№ 36 за 2024 рік). Суттєві обмеження торкнулися і військовослужбовців, адже зараз вони боронять наші життя і не можуть користуватися відпустками на повну. У цій консультації ми з’ясуємо, на які саме відпустки та якої тривалості їм надано право на час воєнного стану.
Про види відпусток та загальні правила їх надання йдеться у ст. 101 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 р. № 2011-XII (далі — Закон № 2011). Однак на час воєнного стану законодавці обмежили перелік відпусток, якими можуть користуватися військовослужбовці, а також урізали тривалість тих, що зосталися. Відповідні спецправила закарбовані в п. п. 18 та 19 згаданої статті.
Далі розповімо, якими саме відпустками можуть користуватися військовослужбовці у період воєнного стану та про ключові правила їх надання.
Щорічна основна відпустка
У період воєнного стану її сумарна тривалість — 30 к.дн.1 плюс додається час, необхідний для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але максимум по 2 доби в один кінець. Однак йдеться не про суцільний відпочинок — надають відпустку протягом календарного року частинами не більше 15 к.дн. Окрім того, умовою надання відпустки є одночасна відсутніть не більше 30% загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу.
Також продовжує діяти правило з абз. 2 п. 6 ст. 101 Закону № 2011: за наявності у курсанта навчальної заборгованості канікулярну відпустку надають після ліквідації заборгованості в межах строків, установлених графіком освітнього процесу. В такому разі тривалість літньої відпустки не може бути меншою ніж 15 к.дн.
Тамара ПРОЩИНА,
консультант газети “Все про бухгалтерський облік”