Про суспільну відповідальність бухгалтерського обліку
Інтерв’ю з докторкою економічних наук, професоркою, завідувачкою кафедри обліку і оподаткування Волинського національного університету імені Лесі Українки, членкинею професійних організацій ФПБАУ та ФБАФ АПКУ Іриною Садовською.

Як Ви бачите розвиток бухобліку в суспільстві з урахуванням відповідальності?
І. С.: Бухоблік як мова бізнесу, як абетка певних символів, які здатні описати моделі й конструкції бізнесу, ставить за мету донести суспільству стан і тенденції розвитку такого бізнесу. Отже, суспільство бачить і сприймає бізнес саме таким, яким його моделює та показує бухоблік.
Потрібно зауважити один важливий момент: суспільство не бачить процесу моделювання. Мовою обліку, процес — це формування первинної документації по кожній господарській операції, це відображення господарських операцій на відповідних (правильних) рахунках бухобліку, це складання правильних бухпроводок, через які наступним кроком відбувається процес зведення даних і формування різних звітів за призначенням — управлінських, податкових, фінансових, статистичних, галузевих тощо.
Суспільство бачить бізнес через фінансові і статистичні звіти, які є публічними, тобто у вільному доступі. Так, прослідкувавши ланцюжок формування звітів, доступних суспільству, ми констатуємо відповідальність бухобліку за їх повноту представлення, достовірність показників і об’єктивність даних.
Якщо внутрішні бухгалтерські процеси здійснені з дотриманням десяти принципів, задекларованих у стандартах обліку, і дотриманням професійної етики виконавців, тобто бухгалтерів, прозорість і об’єктивність відображення стану та тенденцій траєкторії руху бізнесу гарантована.
Висновок із вищесказаного простий: розвиток бухобліку у підвищенні рівня його прозорості й чіткому виконанню облікових принципів.
Як професійна підготовка облікового персоналу впливає на якість процесу і продуктів бухобліку?
І. С.: Безумовно, рівень якості процесу та продуктів бухобліку прямо пропорційна рівню професіоналізму, етики й моралі бухгалтера! Маленьке пояснення: продуктами бухобліку ми називаємо опрацьовані та зведені дані, отримані на підставі спостереження за господарськими операціями, і трансформовані у різноманітні звіти на запити наших користувачів, зокрема, які і споглядає суспільство. Отже, суспільство хоче бути впевненим, що бухгалтерський продукт у вигляді звітів про бізнес є якісним, прозорим і об’єктивним. Така впевненість досягається тільки через довіру до професії, і, відповідно, до її кадрового потенціалу.
Хочу звернути увагу на два моменти професійної підготовки бухгалтерів. Перший — навчання у коледжах, університетах чи інших навчальних закладах, де здобувачі такої відповідальної професії отримують теоретичні знання, набувають певні компетентності, первинні практичні навики. Другий — навчання для підвищення кваліфікації впродовж усього професійного життя. Стереотипи щодо теорії і практики у сфері бухобліку давно вичерпані. Немає окремо взятої теорії бухобліку і практики бухгалтера. У нашій професії це замкнене коло з дуже мізерним радіусом, де теорія і практика наздоганяють одна другу нескінченно. З перших годин вивчення теоретичних основ бухобліку здобувачі освіти поринають у практичну царину, де опановують секрети та магію бухгалтерських постулатів, теорем, аксіом, і вже на цьому первинному етапі виявляють перші спроби застосування бухгалтерського судження.
Навчання і підвищення кваліфікації облікового персоналу впродовж життя — наскільки це можливо для бухгалтера, який постійно заклопотаний виконанням практичних завдань?
І. С.: Навчання і підвищення кваліфікації облікового персоналу впродовж життя це не лише можливо, це потреба! Це як ковток чистого повітря, насиченого киснем! Без можливості, чи без бажання (називаю це НЕбажанням) навчатися і розвиватися в професії немає гарантії щодо якісного виконання своїх професійних обов’язків, а отже, немає гарантії у достовірності і об’єктивності звітів, сформованих такими бухгалтерами.
Тепер про можливості. Найперше, кожен поважаючий себе бухгалтер-професіонал дружить (у прямому сенсі) з професійним бухгалтерським виданням, наприклад, з газетою “Все про бухгалтерський облік”. Ознайомлення щоденно з інформацією, поданою на сторінках професійного бухгалтерського видання, це перший етап підвищення кваліфікації. Досить кілька хвилин (а за потреби — для вирішення складного практичного завдання — дещо більше часу), щоб поповнити власний запас знань і набути нової компетентності для облікового забезпечення викликів глобальної економіки сталого розвитку, з вмілим використанням інноваційних технологій, включаючи штучний інтелект.
Отже, поряд із виконанням щоденних ускладнених сьогоденням завдань, бухгалтер зобов’язаний щомиті тримати руку на пульсі нововведень, інноваційних технологій, для своєї ж користі, щоб не бути викинутим черговою хвилею цунамі з потоку професіоналів. Кожен спеціаліст-бухгалтер це розуміє і обирає власний шлях для удосконалення через безперервне навчання.
Як Ви бачите розвиток вищої освіти зі спеціальності “Облік і оподаткування”?
І. С.: Перше, на що хочу звернути увагу, — це високий рівень адаптації наших фахівців у сфері бухобліку за кордоном. Практично, всі наші випускники, хто під час повномасштабного вторгнення вимушено виїхав за кордон, працевлаштовані за спеціальністю (це інформація, яка мені відома). Цей приклад свідчить про визнання іноземними компаніями високого рівня професіоналізму саме випускників українських ЗВО.
Проте, друга частина моєї відповіді буде акцентувати увагу на тому, що наші університети, зокрема, кафедри, які проводять навчання за спеціальністю 071, безупинно удосконалюють освітні програми, навчальні плани, змістовні модулі до нормативних освітніх компонент, тобто ми, викладачі також тримаємо руку на пульсі з метою підготовки висококваліфікованого фахівця, здатного розв’язувати актуальні завдання бізнесу, здатного вести бізнес напівтемними тунелями глобалізованої економіки та інституціональної невизначеності, щоб зменшити загрози і тертя, про які нас попереджували ще у минулому столітті Рональд Коуз і Елвін Тоффлер.
На завершення, користуючись нагодою висловити власну думку на сторінках Вашої газети, хочу подякувати високопрофесійному колективу “Все про бухгалтерський облік” за актуальні, професійні, доступні консультації і публікації цінних матеріалів, які допомагають не лише професіоналам-практикам підвищувати професійний рівень, але й здобувачам освіти, які тільки розпочинають свій шлях дуже важливої і значимої для суспільства професії, що звучить гордо і незмінно впродовж багатьох століть — Бухгалтер!