Затримка розрахунку у разі звільнення: обчислюємо компенсацію
Відповідно до ст. 116 КЗпП у разі звільнення працівника роботодавець має виплатити усі суми, що належать йому від підприємства (установи, організації), не пізніше дня звільнення. Якщо в день звільнення працівник не працював, то ці гроші належить виплатити не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Згідно зі ст. 117 КЗпП працедавець несе відповідальність у разі невиплати належних звільненому працівникові сум у встановлені строки за відсутності спору про їх розмір. Підприємство повинне виплатити працівникові його середній заробіток за увесь час затримки по день фактичного розрахунку, але не більш як за 6 місяців.
Тетяна ВАКУЛЕНКО,
бухгалтер, м. Івано-Франківськ
Документ до консультації
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Лист від 09.06.16 р. № 12817/6/99-99-13-02-03-15
(Витяги)
<…>
При цьому пп. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 Кодексу встановлено, що заробітна плата — це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.
Підпунктом 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи з фізичних осіб із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18 відс., визначену в ст. 167 Кодексу.
<…>
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу (пп. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Таким чином, оскільки виплата доходу у вигляді суми середньої заробітної плати, нарахованої на підставі рішення суду за час затримки розрахунку при звільненні працівника, здійснюється звільненому працівнику і не пов’язана з відносинами трудового найму, то такий дохід оподатковується податковим агентом як інші доходи податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс. та військовим збором — 1,5 відсотка в місяці його фактичного нарахування.
<…>
Форму та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (далі — Порядок). Згідно з Довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку, інші доходи зазначаються за ознакою “127”.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, врегульовано Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (далі — Закон № 2464).
Відповідно до частини сьомої ст. 7 Закону № 2464 перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховують єдиного внеску, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року № 1170, п. 5 розділу I якого встановлено, що відшкодування, нараховані працівникам за час затримки розрахунку при звільненні, не є базою нарахування єдиного внеску.
<…>
Перший заступник Голови С. БІЛАН
#ТрудовіВідносини, #компенсація, #звільнення