Про участь у добровільному пенсійному страхуванні (Інтерв’ю з начальницею Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Наталією Рад)
(Інтерв’ю з начальницею Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Наталією Рад.)
Наталія Рад —
начальниця Головного управління Пенсійного
фонду України в Донецькій області
Чи буде зараховано сплачений добровільний пенсійний внесок, якщо під час укладення договору людина помилилася в написанні прізвища?
Н. р.: Так, буде зараховано, але за певних умов.
Якщо під час укладення договору людина зробила помилку в прізвищі, але водночас правильно зазначила інші реквізити, які дозволяють ідентифікувати особу, за яку проводиться платіж, — реєстраційний номер облікової картки платника податків, серію і номер паспорта, — такий платіж буде враховано під час розрахунку майбутньої пенсії.
Зауважте! Задля уникнення непорозумінь під час укладення договору на добровільну участь необхідно уважно вносити дані про особу, на користь якої здійснюється платіж, використовувати можливості запропонованої на порталі форми щодо автоматичного заповнення обов’язкових полів за даними з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
В якому розмірі потрібно сплатити добровільний пенсійний внесок у квітні 2024 р., щоб до страхового стажу зарахували повний місяць?
Н. р.: Для того, щоб до страхового стажу було зараховано один повний місяць, сума добровільного внеску повинна бути не меншою від розміру мінімального страхового внеску, який визначається як 22% від розміру мінімальної зарплати.
Тобто, аби у квітні 2024 р. до страхового стажу було зараховано один повний місяць, потрібно сплатити 1760 грн (22% х 8000 грн, де 8000 грн — розмір мінімальної заробітної плати з 01.04.2024 р.).
Чоловік через пів року виходить на пенсію. Чи може його донька, уклавши договір про добровільну участь на вебпорталі, вплинути на розмір його майбутньої пенсії?
Н. р.: Так, може.
Законодавством передбачено можливість сплати страхових внесків на користь третіх осіб. Донька може сплачувати добровільний страховий внесок за свого батька незалежно від того, працює він чи ні, чи перебуває на обліку в центрі зайнятості. Сплачувати можна до того часу, допоки йому не буде призначено пенсію.
Якщо за договором за певний місяць сплачено, наприклад, 3 тис. грн, то для особи, на користь якої сплачено внесок, місячний заробіток, який буде враховано під час обчислення пенсії, збільшиться більш як на 13,6 тис. грн.
Суми сплачених страхових внесків будуть зараховані до стажу за місяць, в якому надійшли кошти на рахунок Пенсійного фонду України.
Як зрозуміти, яку суму отримає пенсіонер, на користь котрого здійснили благодійну пожертву?
Н. р.: Зі сплаченої на окремий рахунок Пенсійного фонду України благодійної пожертви 70% суми виплачується пенсіонеру, 30% — спрямовується до бюджету Фонду та використовується як фінансовий ресурс на виплату пенсій (ст. 721 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.03 р. № 1058-IV). Наприклад, якщо благодійна пожертва становить 10000 грн, пенсіонер отримає 7000 грн.
У лютому особою здійснено 2 платежі добровільного внеску із зазначенням періодів: за лютий, березень (кожен платіж — по 1562 грн). В особистому кабінеті відображається стаж лише за лютий. Як зарахується стаж: за 2 місяці чи за 1?
Н. р.: Стаж буде зараховано за 1 місяць.
Суми сплачених страхових внесків у межах максимальної величини (23430 грн за місяць, тобто 22% від 15 мінімальних зарплат) зараховуються за той місяць, в якому вони надійшли на рахунок Пенсійного фонду України.
Тобто якщо в одному місяці двічі було сплачено добровільний внесок і два платежі надійшли на рахунок Пенсійного фонду в цьому місяці, то всі кошти буде зараховано як сплата внеску саме за цей місяць (у цьому разі — лютий). Врахування примітки, зробленої платником під час сплати добровільного внеску до кожного платежу (за лютий, березень тощо), не передбачено.
Отже, за наведених обставин до страхового стажу зараховано лише один місяць — лютий. Водночас заробітна плата за лютий, яку врахують під час обчислення пенсії, становитиме 14200 грн (один внесок 1562 грн дає підстави врахувати заробіток для обчислення пенсії в сумі 7100 грн, а за два внески сума становитиме 7100 грн х 2 = 14200 грн).
Щоб до страхового стажу було зараховано 2 місяці, добровільний внесок потрібно сплачувати один раз у кожному з місяців у розмірі, не меншому за мінімальний (на місяць сплати).
Якщо юрособа хоче здійснити благодійну пожертву колишнім працівникам власного приватного підприємства, яку інформацію про пенсіонерів, на користь котрих здійснюється благодійна пожертва, потрібно зазначати під час здійснення платежу?
Н. р.: Якщо юридична або фізична особа надає персоналізовану благодійну пожертву (адресовану визначеному нею пенсіонерові), то в платіжній інструкції в реквізиті “Призначення платежу” обов’язково зазначається інформація про пенсіонера, якому адресовано благодійну пожертву, а саме:
- прізвище, ім’я, по батькові (за наявності);
- дата народження;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) чи номер паспорта громадянина України (для осіб, які через релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, та мають відповідну відмітку в паспорті).
Чи має особа право на субсидію, якщо щомісяця сплачує добровільний пенсійний внесок?
Н. р.: Так, має.
Житлова субсидія призначається, якщо особа сплатила (або сплатили за неї, в тому числі й добровільно) ЄСВ в розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом кварталу, що передує кварталу перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії або перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина.
Тобто якщо протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, добровільний внесок сплачували в сумі, не меншій ніж мінімальний страховий внесок, особа має право на призначення житлової субсидії.
Мінімальний страховий внесок із 01.01.2024 р. — 1562 грн на місяць, із 01.04.2024 р. — 1760 грн на місяць.
Ексклюзивне інтерв’ю Наталії Рад —
начальниці Головного управління Пенсійного фонду України
в Донецькій області
головному редактору газети
“Все про бухгалтерський облік”
Зої Слободянюк
#інтерв’ю, #ДобровільнеПенсійнеСтрахування, #пенсії