Як подати заявку на окрему бюджетну субсидію на 1 га оброблюваних земель на звільнених територіях
Термін приймання заявок
Заявки приймаються до 30 червня 2024 року1 через Державний аграрний реєстр.
1 За умови наявності бюджетних коштів.
Хто може отримати підтримку
Фізичні особи, ФОПи та юридичні особи, які:
- зареєстровані в Державному аграрному реєстрі (ДАР) на сайті;
- мають кваліфікований електронний підпис для подання заявки;
- обробляють від 1 до 120 гектарів сільськогосподарських земель;
- перебувають та ведуть господарську діяльність на деокупованих територіях, зокрема, на територіях2:
- можливих бойових дій;
- активних бойових дій, для яких визначено дату завершення бойових дій;
- активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких визначено дату завершення бойових дій;
- тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, для яких визначено дату завершення тимчасової окупації.
Як подати заявку
Ознайомитися з умовами Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам та іншим виробникам сільськогосподарської продукції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.2022 р. № 918.
Увійти до кабінету сільгосптоваровиробника на сайті.
За відсутності кабінету в ДАР зареєструватися.
Перевірити актуальність даних у розділі “Дані сільгоспвиробника” (правий верхній куток кабінету). Контактний телефон, додатковий номер телефону, електронна пошта, адреса для листування (для фізичних осіб), номер банківського рахунку мають бути актуальними на момент подання заявки. Увага! Банківський рахунок має бути дійсним і належати заявнику!
Переконатися, що програма підтримки є доступною — вона має бути в розділі “Доступні програми підтримки”. У разі відсутності програми перевірити площу сільськогосподарських земель у користуванні в розділі “Земельні ділянки”/”Інформація з реєстрів”: у користуванні за даними системи має бути не менше 1 га і не більше 120 га земель сільськогосподарського призначення. Потрібно також перевірити наявність звіту про вирощувані культури за період з 01.01.2024 р. по 31.12.2024 р. У розділі “Діяльність та активності”.
Визначити ділянки, які відповідають критеріям програми (тобто ті, які розташовані на території дії програми, перебувають у вашій власності або користуванні та є оброблюваними), та занотувати їхні кадастрові номери. Ділянки, що підпадають під критерії програми, матимуть спеціальні маркери зеленого (звільнені) або сірого (можливі бойові дії) кольору в колонці “Статус” навпроти кожної ділянки.
У розділі “Діяльність та активності” ще раз перевірити звіт про вирощувані культури за період з 01.01.2024 р. по 31.12.2024 р. Площа культур у звіті має бути не меншою, ніж площа обраних ділянок, але не більшою, ніж 120 га.
Натиснути “Подати заявку” навпроти програми підтримки в розділі “Доступні програми”.
Ще раз уважно ознайомитися з інформацією про програму та її умовами в нормативному документі й натиснути “Далі”.
Обрати зі списку, що з’явиться, земельні ділянки, на обробку яких ви хочете одержати підтримку. Ділянки мають відповідати умовам Програми. Увага! На всю площу обраних ділянок мають бути заповнені відомості про площу вирощуваних культур у розділі “Діяльність та активності” за період з 01.01.2024 р. по 31.12.2024 р. Будьте уважними, обрані ділянки долучаються до заявки та не підлягають зміні.
Наступний крок — перевірити загальну площу обраних вами ділянок та надати дозвіл Укрдержфонду на доступ до даних у кабінеті сільгоспвиробника і натиснути “Подати заявку”.
До уваги ФОПів: програма запропонує вам обрати — подаєтеся ви як ФОП чи як фізична особа. Якщо основний КВЕД вашого ФОП аграрний, оберіть подати заявку як ФОП, якщо ні — оберіть подати заявку як фізична особа.
Заповнити анкету, ознайомитися з умовами договору з Укрдержфондом та підписати Заяву про приєднання до Договору та Заяву про напрями за допомогою Електронного підпису.
Підписати заявку на отримання коштів за формою, затвердженою Мінагрополітики, за допомогою Електронного підпису та очікувати на зворотний зв’язок від Укрдержфонду.
Відстежувати етапи проходження заявки можна в розділі “Мої заявки у програмах”. Усі важливі повідомлення про проходження заявки надходитимуть у розділ “Мої повідомлення” в кабінеті в ДАР.
Процес перевірки та погодження заявок
Перевірка заявок: Укрдержфонд перевіряє відомості про отримувача в ДАР на відповідність вимогам Програми та визначає обсяг бюджетних коштів.
Повідомлення про результати: за допомогою програмних засобів реєстру Укрдержфонд інформує отримувача про підтвердження заявки з обсягом підтримки або про відмову з підставами відмови.
Підписання договору: після погодження заявки отримувач має 7 календарних днів на підписання заявки про затвердження обсягу підтримки за допомогою КЕП у своєму кабінеті в ДАР.
Формування переліків: до 20 липня Укрдержфонд формує переліки отримувачів і подає їх на затвердження Мінагрополітики, яке протягом 7 робочих днів затверджує розподіл бюджетних коштів.
Самостійний моніторинг: отримувач відстежує стан заявки через свій електронний кабінет у ДАР та реагує на необхідні дії для продовження процесу. У разі проблем із зарахуванням затвердженого обсягу підтримки отримувач має упродовж 2 днів із моменту отримання запиту від Укрдержфонду в ДАР подати уточнені банківські реквізити.
Особливості Програми у 2024 р.3
3 Порівняно з Програмою підтримки на гектар оброблюваних угідь у 2022 р.
Можливість подання заявки за кількома напрямами: отримувачі субсидії на гектар оброблюваних земель на звільнених територіях матимуть право також подати заявку на один із двох напрямів — дотація на корів або дотація на маточне поголів’я кіз та/або овець.
Розрахунок обсягу підтримки: зверніть увагу, що обсяг підтримки розраховується автоматично відповідно до площі земельних ділянок, обраних заявником під час подання заявки.
Договір про надання підтримки: одночасно із поданням заявки заявник підписує Заяву на приєднання до Договору з Укрдержфондом про надання підтримки та Заяву про напрями підтримки. Зокремте увагу на необхідність підписання Заяви про затвердження обсягу підтримки після перевірки та затвердження обсягу підтримки Укрдержфондом перед формуванням Переліку отримувачів. У разі непідписання його впродовж 7 днів, Договір буде розірвано, а заявку відхилено.
Уточнення банківських реквізитів: у разі незарахування коштів на рахунок отримувача через помилки в банківських реквізитах, зазначених під час подання заявки, Укрдержфонд направить запит до вашого кабінету в ДАР. Упродовж двох днів із моменту отримання цього повідомлення ви маєте підписати у ДАР Заяву про уточнення банківських реквізитів. У разі несвоєчасного подання уточнених реквізитів або повторного подання помилкових відомостей Договір буде розірвано, а заявку відхилено.
Цільове використання коштів: слід дотримуватися чітких правил використання коштів. Вони мають бути використані лише з метою сільськогосподарського виробництва, а саме: на покриття понесених отримувачами витрат на проведення польових робіт, оплату спожитої електроенергії та ветеринарних послуг, придбання паливно-мастильних матеріалів, засобів захисту рослин, ветеринарних препаратів, кормів, насіння, добрив, утримання корів, маточного поголів’я овець та/або кіз. Кошти мають бути використані до кінця 2024 р.
Звітність про використання коштів: переконайтеся, що ви використовуєте кошти винятково на цілі, передбачені Програмою, та обов’язково зберігайте усі підтвердні документи (рахунки, квитанції, чеки, накладні, розписки тощо) до кінця 2026 р. та будьте готові надати їх на вимогу Укрдержфонду для перевірки цільового використання.
Джерело: Державний аграрний реєстр