-
Сповіщення: Увесь № 45 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Про розслідування нещасних випадків на виробництві (Інтерв’ю з начальницею управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області Євгенією Степанюк)
Інтерв’ю з начальницею управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області Євгенією Степанюк.
Євгенія Степанюк — начальниця управління
контрольно-перевірочної роботи
Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області
До розслідування нещасних випадків на виробництві тепер залучено Пенсійний фонд України. На який підрозділ покладено ці обов’язки?
Є. С.: Згідно із Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” та Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 21.09.2022 р. № 2620-IX (далі — Закон № 2620) з 01.01.2023 р. Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соцстрахування України. До переліку функцій з управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, які відтепер виконує Пенсійний фонд, належать функції, зокрема, щодо розслідування нещасних випадків, гострих професійних захворювань, які сталися на виробництвах.
У Головному управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області реалізацію цих функцій покладено на відділ профілактики та розслідування нещасних випадків управління контрольно-перевірочної роботи. Цей підрозділ, окрім участі в проведенні розслідувань нещасних випадків:
- забезпечує вивчення стану умов, безпеки, охорони праці та профілактичної роботи на підприємствах, у фізичних осіб, які використовують найману працю, з метою надання страхувальникам необхідних консультацій у створенні ними та реалізації ефективної системи управління охороною праці;
- надає необхідні консультації підприємствам і організаціям з питань профілактичних та інших заходів, сприяє у створенні та реалізації ними ефективної роботи системи управління охороною праці;
- бере участь у перевірці стану організації профілактичної роботи з охорони праці на підприємствах області;
- у складі відповідних комісій бере участь у перевірці знань з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників підприємств.
Чи змінився порядок проведення розслідувань нещасних випадків після передачі функцій Пенсійному фонду?
Є. С.: Розслідування нещасних випадків на виробництві проводиться відповідно до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 17.04.19 р. № 337 (далі — Порядок № 337). Цей документ зазнав суттєвих змін із набуттям чинності
з 01.01.2023 р. Закону № 2620 і затвердженням постанови КМУ від 02.12.2022 р. № 1350.
Тепер інформацію про нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), тобто Повідомлення про нещасний випадок за місцем настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання надають, окрім територіального органу Держпраці, ще й до територіального органу ПФУ та інших установ, передбачених Порядком № 337.
На підприємствах (в установах, організаціях) утворюють комісію з розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), до складу якої залучається представник територіального органу ПФУ.
Водночас Кабінет Міністрів України постановою від 20.01.2023 р. № 59 вніс зміни до Порядку № 337. Зокрема, встановлено, що нещасні випадки та/або гострі професійні захворювання (отруєння), що сталися з учнями, студентами, клінічними ординаторами, аспірантами, докторантами закладів освіти під час проходження виробничої практики на підприємстві (в установі, організації) під керівництвом посадових осіб такого підприємства, розслідуються комісією підприємства, на якому сталися нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), за участі представника закладу освіти, та беруться на облік підприємством.
Надалі інформація про хід проведення розслідування та його результати, зокрема, матеріали розслідування, можуть надаватися головою комісії (спеціальної комісії) потерпілому (членам його сім’ї чи уповноваженій ними особі) на його (їх) запит з використанням усіх наявних засобів зв’язку, в тому числі в електронній формі.
На які зміни ще слід звернути увагу?
Є. С.: По-перше, роботодавець протягом однієї доби після отримання інформації про нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) від безпосереднього керівника робіт повідомлення від закладу охорони здоров’я, заяви потерпілого, членів його сім’ї чи уповноваженої ним особи тощо зобов’язаний повідомити орган Пенсійного фонду України про нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння). Не пізніше наступного робочого дня в обов’язковому порядку надається до органу Пенсійного фонду України на паперовому носії Повідомлення про нещасний випадок за місцем настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання.
До складу комісій (спеціальних комісій) з розслідування нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань (отруєнь) залучається представник територіального органу Пенсійного фонду України.
По-друге, до Порядку № 337 внесено зміни, викликані необхідністю спрощення процедури розслідування нещасних випадків в умовах воєнного стану. Нещасні випадки, що сталися під час виконання трудових обов’язків унаслідок воєнних (бойових) дій, підлягають спеціальному розслідуванню незалежно від ступеня тяжкості травм (ушкодження здоров’я). Розслідування таких нещасних випадків проводять за місцем настання. У разі, коли роботодавець не має можливості утворити комісію та забезпечити проведення розслідування нещасного випадку, обов’язок щодо проведення такого розслідування покладається на відповідний територіальний орган Держпраці за місцем настання нещасного випадку або місцем розташування суб’єкта господарювання, працівником якого є потерпілий.
По-третє, одноразові та щомісячні страхові виплати потерпілим на виробництві, членам їх сімей із січня минулого року виплачує Пенсійний фонд України. Допомога потерпілим від нещасного випадку на виробництві (професійного захворювання) по тимчасовій непрацездатності виплачується в розмірі 100% середньої зарплати (оподатковуваного доходу). Водночас перші 17 днів тимчасової непрацездатності оплачує роботодавець за рахунок коштів підприємства, установи, організації.
Який документ визначає порядок нарахування та здійснення страхових виплат?
Є. С.: Постановою правління Пенсійного фонду України від 26.01.2024 р. № 4-1 затверджено новий Порядок нарахування та здійснення страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та профзахворювань. Порядок визначає механізм призначення, перерахування та здійснення таких страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності:
- допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;
- щомісячна страхова виплата втраченої заробітної плати;
- страхова виплата потерпілому під час його професійної реабілітації;
- страхова виплата у разі тимчасового переведення потерпілого на легшу, нижчеоплачувану роботу;
- одноразова допомога потерпілому;
- страхові виплати в разі смерті потерпілого;
- страхова виплата дитині, яка народилася з інвалідністю внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності;
- страхові витрати на професійну реабілітацію та соціальну допомогу;
- інші витрати на відшкодування шкоди включно з компенсацією витрат на проїзд до місця лікування та/або реабілітації потерпілого та особи, яка його супроводжує та в зворотному напрямку, відшкодуванням витрат на надання соціальної послуги догляду вдома, зі щомісячною грошовою компенсацією вартості заходів, необхідних для надання соціальної послуги натуральної допомоги, відшкодуванням витрат на поховання потерпілого та пов’язаних із цим ритуальних послуг.
Ця постанова набрала чинності з 21.03.2024 р. із дня її офіційного опублікування.
Яка тривалість розслідування нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань?
Є. С.: Порядком № 337 визначено, що розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) комісією підприємства (установи, організації) проводиться протягом 5 робочих днів з дня утворення комісії. Спеціальне розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) проводиться протягом 15 робочих днів.
У разі виникнення потреби в проведенні лабораторних досліджень, експертизи, випробувань для встановлення обставин і причин настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та в окремих випадках розслідування може бути продовжено роботодавцем за письмовим погодженням із територіальним органом Держпраці за місцем настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) або за місцезнаходженням підприємства (установи, організації) (у разі події (аварії, катастрофи тощо) під час руху транспортних засобів усіх видів) до отримання відповідних висновків, матеріалів, відповідей, пояснень тощо.
Комісія після завершення розслідування складає акт за встановленою формою Н-1 у кількості, визначеній рішенням комісії (спеціальної комісії). У разі настання групового нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) складають акти за фор-
мою Н-1 на кожного потерпілого.
Після складення та затвердження примірників акта нещасного випадку роботодавець упродовж 5 робочих днів зобов’язаний організувати друкування, тиражування та формування актів за формою Н-1 для усіх членів комісії та протягом 3 робочих днів надати акт за формою Н-1 потерпілому, членам його сім’ї чи уповноваженій ними особі.
Які дії працедавця після закінчення періоду тимчасової непрацездатності потерпілого?
Є. С.: Згідно з п. 64 Порядку № 337 після закінчення періоду тимчасової непрацездатності потерпілого працедавець упродовж 10 робочих днів складає відомості про наслідки нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєнь), аварії за затвердженою формою Н-2 (далі — повідомлення за формою Н-2).
У повідомленні за формою Н-2 зазначається інформація про закінчення періоду тимчасової непрацездатності потерпілого, смерть потерпілого внаслідок раптового погіршення стану здоров’я, що підтверджується висновком закладу охорони здоров’я, встановлення заключного діагнозу, смерть потерпілого внаслідок нещасного випадку, що стався раніше, що підтверджується висновком судово-медичної експертизи про наслідковий зв’язок із нещасним випадком, встановлення інвалідності потерпілому чи його смерть унаслідок одержаної ним травми.
Повідомлення за формою Н-2 протягом трьох робочих днів надсилається роботодавцем організаціям та особам, яким надсилались акти за формою Н-1, додається до матеріалів розслідування та зберігається разом з ними відповідно до вимог цього Порядку.
Хто контролює процес проведення розслідування нещасних випадків?
Є. С.: Контроль за своєчасністю та об’єктивністю проведення розслідування нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань (отруєнь), аварій, підготовкою матеріалів розслідування, веденням їх обліку, вжиттям заходів до усунення причин їх настання здійснюють Держпраці та територіальні органи Пенсійного фонду України відповідно до компетенції.
Громадський контроль здійснюють профспілки через свої виборні органи та представників. У разі відсутності на підприємстві (в установі, організації) профспілки контроль здійснюють уповноважені найманими працівниками особи з питань охорони праці. У разі виявлення порушень вимог Порядку № 337 вживаються заходи для проведення повторного розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), затвердження чи перегляду затвердженого акта про результати розслідування.
Ексклюзивне інтерв’ю Євгенії Степанюк —
начальниці управління
контрольно-перевірочної роботи
Головного управління Пенсійного фонду
України в Миколаївській області
головному редактору газети
“Все про бухгалтерський облік”
Зої Слободянюк