-
Сповіщення: Увесь № 47 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Добровільна участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного та соціального страхування: переваги та можливості (Інтерв’ю з начальницею Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Наталією Рад)
Відповіді начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Наталії Рад на найчастіші запитання щодо загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Наталія Рад —
начальниця Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
Які переваги та можливості добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного пенсійного та соціального страхування?
Н. Р.: У солідарній системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування пенсія призначається за наявності необхідного страхового стажу, а її розмір залежить від тривалості страхового стажу та величини заробітку, з якого сплачено страхові внески.
Трапляються випадки, коли людині не вистачає стажу, зокрема, через несплату або неповну сплату страхових внесків, неподання звітності роботодавцем тощо. У такому разі законодавством передбачено можливість набуття страхового стажу та збільшення заробітної плати, з якої здійснюватиметься обчислення майбутньої пенсії, шляхом взяття добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного пенсійного та/або соціального страхування.
Існують 4 види добровільної сплати коштів:
1) добровільна сплата внесків за попередні періоди;
2) доплата до мінімального страхового внеску;
3) добровільна сплата єдиного внеску за поточні періоди;
4) благодійні пожертви.
Кожен із цих видів добровільної участі має свої особливості.
Хто має право на добровільну сплату внесків за попередні періоди?
Н. Р.: Добровільна сплата внесків за попередні періоди (ст. 10 Закону України від 08.07.10 р. № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”).
Право на добровільну сплату внесків за попередні періоди мають:
- особи, які досягли 16-річного віку та не є застрахованими особами;
- члени особистого селянського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню.
Такі особи беруть добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, але не менше одного року (окрім договорів про одноразову сплату). Для цього необхідно подати до податкової служби за місцем проживання відповідну заяву за встановленою формою.
Також договором про добровільну участь може передбачатися одноразова сплата особою внесків за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (в тому числі за період із 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2010 р.). Сума сплачених внесків за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2.
В усіх випадках ця сума не може бути більшою за суму єдиного внеску, обчисленого з огляду на максимальну величину бази нарахування єдиного внеску, встановлену на дату укладення договору.
Коли роблять доплату до мінімального страхового внеску?
Н. Р.: Доплата до мінімального страхового внеску (Закон України від 15.02.2022 р. № 2040-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства”).
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Якщо в людини є неповні місяці страхового стажу, то є можливість здійснити доплату для зарахування їх як повних.
Неповні місяці можуть бути, якщо особа працювала неповний робочий день, її прийнято на роботу не з першого дня календарного місяця або звільнено не останнім днем місяця тощо. У цьому разі можна здійснити доплату до мінімального страхового внеску так, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою за мінімальний страховий внесок. Розраховується він, зважаючи на мінімальну заробітну плату, на дату здійснення доплати.
Для оформлення договору на такий вид доплати необхідно звернутися із заявою особисто до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.
Розкажіть, будь ласка, про добровільну сплату єдиного внеску за поточні періоди.
Н. Р.: Добровільна сплата єдиного внеску за поточні періоди (Закон України від 04.11.2022 р. № 2734 “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні”).
Добровільну участь у пенсійному страхуванні можуть брати як застраховані, так і незастраховані особи старші 16 років.
Умовами добровільної участі є наявність інформації про таких осіб у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а також якщо таким особам не призначено пенсії в солідарній системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Також передбачено можливість сплати страхових внесків на користь третіх осіб, до прикладу, за когось зі своїх батьків, незалежно від того, чи перебувають вони на обліку в центрі зайнятості, працюють чи не працюють. Сплачувати внески можна до того часу, поки їм не буде призначено пенсії.
Аби скористатися цим правом, необхідно укласти договір із Пенсійним фондом України, сплатити внески за себе або на користь іншої особи. Людина самостійно визначає, скільки часу бажає сплачувати внески після укладення договору, періодичність сплати страхових внесків та їх розмір.
Сплачені внески обліковуються автоматично після надходження коштів на рахунок Пенсійного фонду. Інформація про сплату внесків не потребує подання жодних звітів. Суми сплачених страхових внесків зараховуються за місяць, в якому надійшли кошти на рахунок Пенсійного фонду України. Цей місяць буде зараховано до страхового стажу та за нього буде враховано заробітну плату — для незастрахованих осіб, а для застрахованих — збільшено зарплату для обчислення пенсії.
Для того щоб до страхового стажу було зараховано один повний місяць, сума добровільного внеску має бути не меншою за розмір мінімального страхового внеску, який становить 22% від мінімальної заробітної плати на дату сплати коштів.
Якщо за договором за певний місяць сплачено 2 тисячі гривень, то для застрахованої особи місячний заробіток, який буде враховано під час обчислення пенсії, збільшиться більш як на 9 тисяч гривень.
Фактично кожні 100 грн добровільно сплаченого внеску збільшують місячну зарплату, яку буде враховано для призначення пенсії, майже на 455 грн.
Наведу приклад розрахунку єдиного соціального внеску (22% від суми, на яку бажаємо збільшити заробіток), який необхідно сплатити, якщо особа працює на пів ставки, отримує 5000 грн, а бажає мати заробіток для розрахунку пенсії 10000 грн:
10000 грн – 5000 грн = 5000 грн;
5000 грн x 22% = 1100 грн.
Отже, необхідно сплатити єдиний внесок у сумі 1100 грн.
Договір на добровільну участь укладають в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду. Для цього необхідно:
1) авторизуватися на вебпорталі за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), Дія. Підпису або банківської картки;
2) у розділі “Комунікації з ПФУ” обрати вкладку “Договір на добровільну участь”;
3) заповнити дані про особу, на користь якої бажаєте сплатити внески, або поставити позначку “Бажаю сплачувати за себе”;
4) ознайомитися зі змістом договору та заяви на добровільну участь (відредагувати внесені дані), завантажити документи;
5) перейти до сплати внесків, натиснувши кнопку “Підписати і сплатити”, обравши необхідну опцію оплати.
Повідомлення про сплату надійде до особистого кабінету застрахованої особи, на користь якої сплачено внески, на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Таким робом, перевагою добровільної сплати єдиного внеску є набуття страхового стажу або збільшення заробітної плати для обчислення майбутньої пенсії. Сплачувати добровільні внески людина може незалежно від свого місцезнаходження — в Україні чи за кордоном.
Чи можна сплачувати благодійні пожертви на виплату пенсій нинішнім пенсіонерам?
Н. Р.: Благодійні пожертви (Закон України від 04.11.2022 р. № 2734 “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні”).
Будь-яка юридична або фізична особа, громадянин, який проживає в Україні або за кордоном, має можливість долучитися до фінансування пенсійних виплат, здійснивши благодійні пожертви на виплату пенсій нинішнім пенсіонерам. На окремий рахунок Пенсійного фонду України можна сплатити певну суму коштів, яку буде спрямовано на пенсійні виплати конкретному пенсіонеру або використано як додатковий фінансовий ресурс Фонду.
Існують персоналізовані або знеособлені благодійні пожертви.
У разі здійснення персоналізованої благодійної пожертви 70% суми спрямовується для виплати пенсії обраному пенсіонерові одноразово в наступному виплатному періоді. Решту 30% буде спрямовано на фінансування пенсій усіх пенсіонерів.
У разі здійснення знеособленої благодійної пожертви уся сума використовується для виплати пенсій у солідарній системі.
Здійснити благодійні пожертви можна на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України без авторизації в особистому кабінеті: обрати опцію “Благодійні пожертви”, заповнити поля форми та сплатити благодійний внесок.
Нагадуємо: зручну можливість перевірки та контролю сплати страхових внесків, страхового стажу особи та отримання інших послуг онлайн надає вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.
Ексклюзивне інтерв’ю Наталії Рад —начальниці Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області головному редактору газети
“Все про бухгалтерський облік”
Зої Слободянюк
Колектив газети
“Все про бухгалтерський облік”
дякує Наталії Рад за інтерв’ю