Як платити за землю, надану для створення фермерського господарства
Фізособа уклала з райдержадміністрацією договір оренди землі для створення фермерського господарства (далі — ФГ), заснувала ФГ, у діяльності якого й використовувалася земля. В договорі оренди закарбовано, що орендну плату орендар сплачує щомісячно. Обчислення розміру орендної плати за землю проводиться з урахуванням індексу інфляції. Потім цю землю було передано в комунальну власність.
Хто є платником орендної плати згідно з договором, укладеним між райдержадміністрацією та фізособою для створення ФГ, з урахуванням, що земельні ділянки (за статутом створеного ФГ) ФГ використовує в своїй госпдіяльності? Якщо платником є фізособа, то орендна плата повинна сплачуватися щомісячно чи протягом 60 календарних днів після отримання податкового повідомлення-рішення? Хто має щорічно індексувати орендну плату?
Запитання з редакційної пошти
ВІДПОВІДЬ: Після утворення об’єднаних територіальних громад (далі — ОТГ) сільгоспземлі за межами населених пунктів, якими розпоряджалися райдержадміністрації, перейшли до комунальної власності ОТГ. Але перехід земділянок із державної власності в комунальну не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності на земділянки, надані в оренду/користування райдержадміністрацією. Також не вимагається внесення змін до договору оренди, емфітевзису, земельного сервітуту в частині зазначення нового органу, що розпоряджається такою земділянкою. Зміни вносять лише за згодою сторін договору. Тому існуючий договір між райдержадміністрацією та фізособою є чинним, якщо право користування земділянкою було оформлено відповідно до Закону № 1952.
Анастасія ЧОБОТАР-ЄВТЄЄВА,
бухгалтер ТОВ “НІК”, Одеська обл.
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ПКУ — Податковий кодекс України.
2. Закон № 1952 — Закон України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” від 01.07.04 р. № 1952-IV.