-
Сповіщення: Увесь № 54 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Пенсія у зв’язку із втратою годувальника за особу, зниклу безвісти за особливих обставин
Інтерв’ю з Галинтовською Ольгою Олександрівною — заступницею начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Галинтовська Ольга —
заступниця начальника Головного
управління Пенсійного фонду України
в Миколаївській області
Який документ підтверджує надання правового статусу особі такою, що зникла безвісти за особливих обставин?
О. О.: Одним з основних підтвердних документів є витяг із Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (до його запровадження — з Єдиного реєстру досудових розслідувань).
Відповідно до норм якого закону призначається зазначений вид пенсії?
О. О.: Пенсія у зв’язку із втратою годувальника за особу, зниклу безвісти за особливих обставин, призначається за нормами Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.03 р. № 1058-IV (далі — Закон № 1058-IV).
Хто має право на призначення пенсії у зв’язку із втратою годувальника за особу, зниклу безвісти за особливих обставин?
О. О.: Пенсія у зв’язку із втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні. Водночас дітям пенсія у зв’язку із втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Непрацездатними членами сім’ї вважаються:
1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону № 1058-IV;
2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців із дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли
18 років або старші за цей вік, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років; діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі в період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), — до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти — до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;
3) чоловік (дружина), а за їх відсутності — один із батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку та працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.
Чи мають право на зазначений вид пенсії усиновлені діти?
О. О.: Усиновлені діти мають право на пенсію нарівні з рідними дітьми.
Пасинок і падчерка мають право на пенсію у зв’язку із втратою годувальника нарівні з рідними дітьми, якщо вони не одержували аліментів від батьків.
Чи залежить визначення права на призначення пенсії від наявності страхового стажу годувальника?
О. О.: Пенсія нараховується незалежно від тривалості страхового стажу годувальника.
Коли виникає право на призначення пенсії?
О. О.: Право на отримання пенсії у зв’язку із втратою годувальника виникає через один місяць із дня внесення інформації про безвісне зникнення особи до Єдиного реєстру досудових розслідувань або до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
На який період призначається пенсія?
О. О.: Пенсія призначається на період, протягом якого зникла особа зберігає статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин. Якщо до Реєстру внесено зміни про встановлення місцеперебування особи, зниклої за особливих обставин, — нарахування пенсії припиняється.
Колектив редакції газети
“Все про бухгалтерський облік”
щиро дякує за ексклюзивне інтерв’ю
головному редактору газети
“Все про бухгалтерський облік”
Зої Слободянюк