-
Сповіщення: Увесь № 61 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Про облік й аудит у контексті вибору професії на все життя
Інтерв’ю із завідувачкою кафедри бухгалтерського обліку, аналізу та аудиту Одеського національного економічного університету, д.е.н., професоркою, сертифікованим аудитором України, АССА/DipIFR Лохановою Наталією.
Розкажіть, будь ласка, про свій професійний шлях у царині обліку та аудиту.
Л. Н.: Мій професійний шлях у сфері обліку та аудиту розпочався з навчання в Одеському національному економічному університеті за спеціальністю “Облік і аудит” із подальшим закінченням аспірантури й докторантури і захистом кандидатської та докторської дисертацій. Водночас викладацька й наукова діяльність завжди поєднувалися з роботою в бізнесі й побудовою кар’єри в практичній площині на посадах бухгалтера, бізнес-консультанта з питань фінансової звітності, управлінського обліку тощо, а зараз — аудитора аудиторської компанії, що виконує завдання з аудиту підприємств суспільного інтересу. Саме аудит, разом із роботою в університеті, наразі займає значну частку мого професійного життя. А загалом, вважаю, що розвиток незалежного аудиту є важливою передумовою розвитку економіки нашої країни, особливо в непростий період
воєнного стану і, сподіваюся, швидкого післявоєнного відновлення.
Які переваги навчання в Одеському національному економічному університеті за спеціальністю 071 “Облік і оподаткування” Ви можете виокремити?
Л. Н.: Суттєвою перевагою навчання за спеціальністю 071 “Облік і оподаткування” в Одеському національному економічному університеті є те, що наші освітні програми на бакалаврському рівні вищої освіти (“Облік, аудит і податковий консалтинг”) та магістерському рівні вищої освіти (“Облік, аудит і оподаткування підприємницької діяльності”) отримали акредитацію в АССА, Британському інституті присяжних бухгалтерів і в CIMA, Привілейованому інституті управлінських бухгалтерів, Великобританії, що дає право випускникам ОНЕУ здійснювати зарахування певних предметів під час отримання всесвітньо відомих професійних кваліфікацій у сфері обліку, фінансів, аудиту. Це особливо актуально для тих випускників, хто мріє про кар’єру в міжнародних аудиторських компаніях або бажає реалізувати себе в будь-яких міжнародних проєктах як в Україні, так і в інших куточках світу.
Отримання акредитації АССА і СІМА засвідчує високий рівень фахової підготовки за освітніми програмами з обліку, аудиту та оподаткування в ОНЕУ. Також студенти і випускники ОНЕУ за спеціальністю 071 “Облік і оподаткування” мають можливість зарахувати окремі предмети в системі атестації аудиторів в Україні.
До числа переваг навчання в ОНЕУ за спеціальністю 071 “Облік і оподаткування” належить і те, що до навчального процесу залучені фахівці, котрі поєднують наукову й викладацьку діяльність на кафедрі бухгалтерського обліку, аналізу та аудиту з роботою в бізнесі. На кафедрі працюють 6 сертифікованих аудиторів України; 3 доктори економічних наук, 5 осіб, які мають сертифікат АССА/DipIFR з Міжнародних стандартів фінансової звітності; 7 осіб, які мають сертифікат САР “Сертифікований бухгалтер-практик”. Це дозволяє суттєво поліпшувати якість викладання за фахом і підвищує зацікавленість студентів в отриманні знань та навичок під час навчання за дисциплінами професійного спрямування, що викладають на кафедрі.
Як Ви оцінюєте ситуацію із працевлаштуванням випускників за спеціальністю 071 “Облік і оподаткування” на цей час і в майбутній перспективі?
Л. Н.: Навчання за спеціальністю 071 “Облік і оподаткування” надає теоретичні знання і практичні навички, які створюють підґрунтя для побудови кар’єри у сфері бізнес-фінансів, обліку, аудиту, податкового консалтингу, управлінського обліку в різних галузях економіки як в Україні, так і в інших країнах. Зараз ми стикаємося із ситуацію наявності цікавих вакансій для працевлаштування для наших студентів і випускників майже постійно, навіть у складних умовах воєнного стану в Україні.
Заразом проблема часто полягає в тому, що складно закрити вакансії, які з’являються, бо майже всі студенти 3—4 курсів уже працевлаштовані за фахом і навчаються, поєднують університет та роботу в бізнесі.
Кафедрою бухгалтерського обліку, аналізу й аудиту ОНЕУ налагоджено постійну співпрацю з міжнародними аудиторськими компаніями — “Бейкер Тіллі Україна”, “Crow”, “Deloitte”, “KPMG” та іншими, що надають пропозиції з працевлаштування здобувачів вищої освіти під час навчання і після завершення університету. Також є й інші можливості отримати цікаву та високооплачувану роботу в консалтингових компаніях, підприємствах різних галузей економіки, податкових органах, митній службі тощо. Фактично сьогодні для наших здобувачів вищої освіти головне — визначити для себе, чим саме хочеться займатися, в якій сфері працювати, а можливостей для цього безліч.
Попит на кадри з обліку, аудиту, податкового консалтингу постійно зростає як в Україні, так і в усьому світі. До того ж є потреба у висококваліфікованих кадрах, які розуміються на питаннях складання фінансової звітності за Міжнародними стандартами фінансової звітності (IFRS) з урахуванням таксономії, аудиту фінансової звітності підприємств суспільного інтересу та інших компаній, бізнес-аналізу й управлінського консалтингу, трансфертного ціноутворення тощо.
Отже, молоді люди, котрі обирають спеціальність з обліку, аудиту, оподаткування, можуть досить швидко розпочати свій професійний шлях, отримати престижну й цікаву роботу, яка приносить стабільний матеріальний достаток і моральне задоволення.
Чи враховує підготовка за спеціальністю 071 “Облік і оподаткування” в ОНЕУ сучасні тренди в розвитку інформаційних технологій?
Л. Н.: Розвиток обліку і аудиту в сучасних умовах неможливий без урахування перспектив, які надають сучасні інформаційні технології, тому в ОНЕУ багато уваги виокремлюють використанню в процесі навчання прикладних програмних продуктів як з обліку й аудиту, так і управління загалом. Кафедрою бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту ОНЕУ підписано угоди про співробітництво з постачальниками сучасного програмного забезпечення прикладного характеру та впроваджено в навчальний процес такі програми: SAP, BAS, MASTER: Бухгалтерія, АКСІОМА-АУДИТ та інші. Відповідні програмні продукти використовуються під час практичних і лабораторних занять, а також міждисциплінарних тренінгів, що проводяться на базі навчально-тренінгових підприємств.
Зверну увагу, що цьогоріч ОНЕУ став першим закладом вищої освіти в Україні, який запровадив під час викладання Міжнародних стандартів аудиту програмний продукт “АКСІОМА-АУДИТ” для виконання аудиторських процедур за даними реального кейса однієї із вітчизняних компаній, що викликало значний інтерес з боку здобувачів, які змогли по-справжньому зануритися в реальний аудиторський процес.
Які поради Ви могли б дати молодим людям, які знаходяться у стані вибору своєї майбутньої професії?
Л. Н.: На мій погляд, коли ви обираєте професію, доцільно звернути увагу на такі аспекти.
По-перше чи надає обрана спеціальність можливість працевлаштуватися як в Україні, так і в інших країнах світу? Стосовно спеціальності 071 “Облік і оподаткування”. Щодо неї немає жодних сумнівів, бо навчання у сфері обліку і аудиту надає класичні, базові знання, які затребувані будь-де, та дозволяє сформувати новітні, сучасні навички, що надає можливість випускникам спеціальності працевлаштуватися в різних вітчизняних і закордонних компаніях на різних посадах із високою заробітною платою та широкими перспективами кар’єрного зростання.
По-друге чи має професія перспективу розвитку? У відповідь на це запитання зазначу, що навіть в умовах суттєвого зростання рівня автоматизації облікових та аналітичних робіт, збільшення ролі штучного інтелекту роль фахівців, що вміють керувати фінансами компаній, легко орієнтуються в непростому “всесвіті цифр”, уміють не лише обліковувати, а й перевіряти, контролювати, надавати цінні поради в частині фінансового, управлінського і податкового консультування та з інших питань, не втрачається, а навпаки поглиблюється й набуває нового змісту. Робота у сфері обліку і аудиту стає більш творчою та аналітичною. А отже, спеціальність 071 “Облік і оподаткування” активно розвиватиметься протягом найближчих років.
По-третє чи надає професія можливість займатися цікавою професійною діяльністю? Тут зазначу: якщо людина обирає професію у сфері обліку і аудиту, вона завжди почуватиме себе в цікавому й бурхливому світі управління грошима. І як би не змінювався світ, ця сфера завжди приваблюватиме і надаватиме численні можливості для професійного зростання, власного бізнесу тощо.
Отже, спеціальність 071 “Облік і оподаткування” — це відмінний вибір для людини, котра хоче мати професію на все життя, що відкриває багато перспектив, несе матеріальний добробут і постійний інтелектуальний драйв!
Бажаю усвідомленого вибору професії всім, хто зараз замислюється над цим питанням!
Миру і розквіту Україні та подальшого розвитку нашій професії!
Колектив редакції газети
“Все про бухгалтерський облік”
щиро дякує за ексклюзивне інтерв’ю
головному редактору газети
“Все про бухгалтерський облік”
Зої Слободянюк