Дисконтування заборгованостей від визначення ставки до оподаткування
Дисконтування процентної і безпроцентної дебіторської та кредиторської довгострокової заборгованостей має на меті відображення у фінансовій звітності реальної вартості грошей на дату балансу. Нижче розповімо доступною мовою, що таке дисконтування, як визначати ставку під час нарахування та як дисконтування впливає на податковий облік підприємства.
Дисконтування заборгованості: що це таке
Запровадження дисконтування покликане враховувати ризики знецінення грошей у майбутньому. Відомо, що купівельна спроможність однієї й тієї самої суми грошей змінюється з часом, і ті економічні вигоди, які ми можемо отримати зараз, вже не зможемо отримати у майбутньому. Саме проведення дисконтування заборгованостей враховує: наслідки інфляції, альтернативу ефективного використання “позичених” грошей сьогодні, ризики неповернення заборгованості. Метою дисконтування є відображення у фінзвітності на дату балансу реальних сум, які отримає підприємство (дебіторська заборгованість) та які слід йому віддати у майбутньому (кредиторська заборгованість). Дисконтування проводиться методом множення відповідних сум доходів або витрат на коефіцієнт дисконту.
На озброєння платникам податку на прибуток слід взяти рішення Верховного Суду від 28.04.2021 р. у справі № 640/13685/19. Воно дозволить відбиватися від податківців у частині звинувачень щодо відсутності дисконтування та застосування неправильних ставок дисконту, адже за судовою практикою підприємство не зобов’язане самостійно встановлювати методики визначення справедливої вартості фінансових зобов’язань, якщо НП(С)БО не надає відповідних рекомендацій. Про це ми вже писали у газеті “Все про бухгалтерський облік” № 52 за 07.06.2021 р.
Анастасія ЧОБОТАР-ЄВТЄЄВА,
бухгалтер ТОВ “НІК”, Одеська область