Договір оренди землі: зменшуємо ризики орендодавця
В оренду здають чимало земельних ділянок, що іноді призводить до зловживань орендарями своїми правами. Розглянемо, як орендодавцю захистити власні права.
Строки
Чинне законодавство України визначає мінімальні та максимальні строки укладання договору оренди земельної ділянки для певних категорій земель. Залежно від категорії земель мінімальні строки оренди відрізняються, у той час, як максимальний термін дії договору залишається сталим. Так, відповідно до ч. 3 ст. 19 Закон України “Про оренду землі” від 06.10.98 р. № 161XIV (далі — Закон № 161ХІV) договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення з метою ведення товарного сільськогосподарського виробництва або фермерського господарства, може укладатися на строк не менше семи років. Своєю чергою, землі сільськогосподарського призначення, які передані орендарям для вирощування багаторічних насаджень, наприклад, плодових, ягідних, горіхових дерев, винограду тощо, передаються в оренду на строк мінімум 25 років.
Чинне законодавство України, окрім мінімальних, також встановлює максимальні терміни укладання договорів оренди земельних ділянок. Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону № 161ХІV, максимальний строк, на який можна укладати договір оренди земельної ділянки, складає 50 років.
Артем СЕРЕДА, адвокат, партнер allTax