Продаж придбаного у фінлізинг автомобіля
СИТУАЦІЯ. У кінці 2022 року було взято у фінлізинг на два роки автомобіль. У листопаді залишилося сплатити останній лізинговий платіж за такий автомобіль. Після сплати цього платежу автомобіль вирішили продати фізособі. Тому було ухвалено рішення після закінчення договору лізингу оформити його відразу на фізособупокупця без реєстрації на підприємство. Чи можна здійснити таке переоформлення і як відобразити такий продаж в обліку?
Реєстрація у разі укладення договору
Щоб дати відповідь на запитання, зазначене у ситуації, слід пригадати загальні вимоги до фінлізингу.
Розпочнемо з того, що фінансовий лізинг — це вид правових відносин, за якими лізингодавець зобов’язується відповідно до договору фінансового лізингу на строк та за плату, визначені таким договором, передати лізингоодержувачу у володіння та користування як об’єкт фінансового лізингу майно, що належить лізингодавцю на праві власності та набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем, або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (ст. 1 Закону про фінлізинг1).
Водночас, якщо продаж автомобіля відбуватиметься за ринковими цінами, то з ПДФО і ВЗ у разі продажу фізособі автомобіля виникати не повинно.
Микола ПРОЦЕНКО,
експерт із бухобліку та оподаткування,
м. Львів
1 Закон України “Про фінансовий лізинг” від 04.02.2021 р. № 1201-IX.
2 Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджений постановою Кабміну від 07.09.98 р. № 1388.