Землі, потенційно забруднені вибухівкою: як землевласникам й орендарям підтвердити право на податкову пільгу
СИТУАЦІЯ. Наше сільгосппідприємство орендує земельні ділянки у фізосіб на території, на якій проводилися активні бойові дії із 02.03.2022 до 11.09.2022 р., що підтверджується включенням таких територій до Переліку № 309. Після звільнення територій Товариство намагалося відновити свою господарську діяльність, проте через наявну заборгованість за податками, непогашені кредити, котрі були залучені для ведення госпдіяльності, а також через забруднення полів вибухонебезпечними предметами, до цього часу так і не розпочало вирощування сільгоспкультур.
Водночас орендодавці Товариства (власники земельних ділянок — фізособи) вимагають від орендаря вирішити питання щодо погашення заборгованості зі сплати земельного податку за 2023 рік. Дехто з наших орендодавців подав заяву до військової адміністрації про надання пільги зі сплати земельного податку, бо їх земля потенційно забруднена вибухівкою. Але багато хто і не подавав такої заяви, бо виїхали до інших регіонів України чи за кордон і не повернулися до кінця 2023 року. Окрім того, всі, хто залишилися, — це переважно літні люди, які не здатні виїхати навіть за територію рідного села за станом здоров’я, щоб власноруч подати відповідні заяви до військової адміністрації. Такі люди не мають доходу із земельної ділянки, не отримують орендної плати за землю через неспроможність орендаря обробляти ці земділянки у зв’язку з їх забрудненням вибухонебезпечними предметами. Але вони фактично отримали податкові повідомлення-рішення з нарахованим за 2023 рік податком, який не можуть погасити. Наше підприємство також не може їм допомогти, оскільки через війну опинилося на межі банкрутства і знищення.
Просимо надати консультацію щодо можливих способів звільнення власників земділянок приватної власності від плати за земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами, та звільнення орендарів цих земельних ділянок, що знаходяться на загальній системі оподаткування до моменту обстеження їх операторами протимінної діяльності та визначення придатними для використання за призначенням.
Олена КОВАЛЕНКО, CAP, консультант газети “Все про бухгалтерський облік”
Список використаних нормативно-правових актів (див. на document.vobu.ua):
1. ПКУ — Податковий кодекс України.
2. Закон № 3050 — Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно”від 11.04.2023 р. № 3050-IX.
3. Закон № 2642 — Закон України “Про протимінну діяльність в Україні” від 06.12.18 р. № 2642-VIII.