Мобілізували працівника: чи можна його звільнити
ТЦК у місті вручили працівнику повістку і забрали на війну. Його можна звільнити?
Запитання з консультаційної лінії
ВІДПОВІДЬ: Ні, звільнити такого працівника з ініціативи роботодавця вже не можна.
За мобілізованим працівником зберігається місце роботи та посада — це чітка вимога ст. 119 КЗпП. Тому після отримання документів, що підтверджують факт мобілізації, роботодавець повинен видати наказ про увільнення такого працівника від роботи. Дата увільнення в наказі — фактична дата, коли працівника мобілізували. Якщо документи були отримані пізніше, до дата такого наказу буде пізніше дати увільнення.
Наразі у роботодавця немає обов’язку, повинності, принуки зберігати та виплачувати середній заробіток мобілізованим працівникам. Проте багато працедавців вирішують підтримати своїх мобілізованих працівників та ухвалюють рішення про виплату щомісяця матеріальної допомоги у розмірі, який визначається керівником, з огляду на фінансові можливості підприємства.
Якщо ж працівник виявить бажання звільнитися, себто подасть заяву про звільнення за власним бажанням (ст. 38 КЗпП) або за згодою сторін (ч. 1 ст. 36 КЗпП), то роботодавець може звільнити його із дотриманням усіх норм, зокрема і щодо виплати належних сум, у тому числі й компенсації за невикористану відпустку.
Зверніть увагу! Після 23.12.2023 р. мобілізований працівник має право отримати компенсацію за невикористані дні відпустки, набуті на дату мобілізації, без звільнення з роботи. Для цього він повинен подати відповідну заяву. Термін подання такої заяви обмежений — останній день місяця, в якому працівник був мобілізований. Такий механізм передбачено у ч. 2 ст. 24 Закону України “Про відпустки”.
Ірина ТОРКІШ, бухгалтер, м. Тернопіль