| Каталог статей |       | Спецвипуски |       Корисні посилання      
публікація з Наступний № 107 за 16.12.2024 р.

ФОПи — чоловік і дружина в одному приміщенні:чи можна здавати в оренду

Є ФОП, чоловік ФОПа має приміщення, яке куплено в офіційному шлюбі. Це приміщення використовується ФОПом для здійснення підприємницької діяльності. Форму № 20-ОПП подавали з кодом як власне майно. Договір оренди з чоловіком не укладався. Зараз ФОП хоче здати приміщення, відповідний КВЕД є. Чи можна здавати в оренду? Що потрібно від власника? Чи вважається ФОП також власником, адже приміщення придбано в офіційному шлюбі та вважається спільної власністю?

ВІДПОВІДЬ: Якщо вивчати норми, закарбовані в ч. 3 ст. 368 Цивільного Кодексу України, то ФОПи — чоловік і дружина — мають однакові права щодо до приміщення, адже майно, яке було придбано у шлюбі, вважається їхньою спільною сумісною власністю, якщо іншого не зафіксовано в законі чи угоді.

Але податківці з цим не завжди згодні. Вони кажуть, що: “якщо право власності на придбане майно зареєстроване на фізичну особу (чоловіка), то використовувати таке майно для здійснення підприємницької діяльності має лише власник. Заразом зазначене майно може бути використане іншим ФОПом (дружиною) виключно на підставі договору, укладеного з власником майна. Передача орендарем майна в користування іншій особі (суб­оренда) можлива тільки за згодою орендодавця, якщо іншого не встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 774 ЦКУ)”.

Отож, якщо не хочете зайвих запитань під час перевірки, можна укласти й нотаріально посвідчити договір про умови використання спільної сумісної власності. Цей договір лише підкреслюватиме, що обидві сторони є власниками приміщення та мають однакові права розпоряджатися цим майном і немає жодної потреби, необхідності, надоби в договорі оренди, позички тощо між ними.

Ольга ОКСАНІЧ, бухгалтер, м. Коростень