-
Сповіщення: Увесь № 59-60-2021 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Зайва ПН: причини, наслідки, шляхи виправлення
Податкова накладна (далі — ПН) відіграє таку значну роль у житті платників ПДВ, що іноді бухгалтер перестарається й зареєструє зайву. І тоді ця ПН у ЄРПН, як яйце зозуленяти в чужому гнізді — хочеться її позбутися. Розповімо, як це зробити правильно, із мінімальною втратою часу та грошей.
Як виникають зайві ПН
Причини появи “валізи без ручки” можуть бути найрізноманітнішими. Геть-чисто не завше це пов’язано з неуважністю бухгалтера. Найпоширеніші передумови:
- ПН складено не тією датою. На прохання контрагента виписано й зареєстровано правильну. А помилкова так і повисла в ЄРПН;
- ПН складено на неплатника ПДВ, а він виявився платником. Наслідки — ті самі;
- за першою подією складено ПН, але бухгалтер помилився в сумі операції. Податківці наполягають, що виправити такий огріх1 можна, тільки склавши нову ПН із правильною сумою (ІПК ДПСУ від 02.02.2021 р. № 363/ІПК/99-00-21-03-02-06). Якщо чимчикувати таким шляхом, то спочатку виписана ПН стане зайвою;
- на ту саму операцію складено й зареєстровано дві та більше однакові ПН — бухгалтер просто перегнув палицю або був неуважним;
- бухгалтер думав, сподівався, повірив колегам, що операція відбулася. Тому склав і зареєстрував ПН. А виявилося, що він помилився, його обдурили, підвели, і насправді операції не було. Така ПН уважається складеної без факту здійснення госпоперації. І вона теж зайва.
Чому зайві ПН потрібно вилучати з ЄРПН
Насправді зовсім викинути ПН із ЄРПН неможливо, оскільки такого шансу законодавство не передбачає (ІПК ДПСУ від 23.06.2020 р. № 2535/6/99-00-04-01-03-06/ІПК). Але її можна обнулити. Зробити це варто з кількох причин.
Ірина МИХАЙЛОВА,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
1 Про те, як вміло послуговуватися РК для виправлення помилок у ПН, читайте в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 95 за 2020 р. на стор. 42.