Чи потрібно дисконтувати довгострокові фінорендні зобов’язання
Питання дисконтування довгострокових зобов’язань за НП(С)БО останнім часом дуже турбує українських бухгалтерів. Увага, яку приділяють цьому питанню податкові інспектори під час перевірок, і можливі наслідки такої уваги майже не залишають вибору. Але якщо з дисконтуванням звичайних позик і кредитів усі вже більшменш розібрались, то із фінансовим лізингом ще виникають питання, про що свідчить редакційна пошта. Отже, чи потрібно дисконтувати довгострокові зобов’язання за таким договором?
Для того, щоб відповідь не була абстрактною, одразу розглянемо ситуацію, коли підприємство отримало на умовах фінансової оренди легковий автомобіль Renault Logan для використання у службі таксі. Строк оренди — 3 роки, починаючи з 02.01.2021 р. Орендна ставка — 24% річних. Мінімальні орендні платежі — 300000 грн (50000 грн х 6) сплачують один раз на півроку (2 січня і 1 липня) на початку періоду. Після завершення строку оренди право власності на автомобіль переходить лізінгоотримувачу.
Зрозуміло, що за таким договором у нього виникають довгострокові зобов’язання. Але загальні норми НП(С)БО 11 “Зобов’язання”1 та НП(С)БО 10 “Дебіторська заборгованість”, які змушують бухгалтерів дисконтувати будьякі довгострокові борги (як процентні, так і безпроцентні), тут не застосовують.
Справа в тому, що в п. 3 НП(С)БО 11 визначено: цей стандарт застосовують з урахуванням особливостей оцінки та розкриття інформації щодо зобов’язань, установлених іншими НП(С)БО.
До речі, те саме встановлено в п. 3 НП(С)БО 10 щодо дебіторської заборгованості (утім, оскільки фінансовий лізинг належить до категорії фінансових послуг, а компанії, що їх надають, мають застосовувати МСФЗ, то запитання “Дисконтувати чи не дисконтувати?” для них просто не виникає).
Юрій ЦИГАНОК,
сертифікований аудитор,
м. Київ
Від редакції
Читайте також 5 хітових статей на тему дисконтування заборгованості:
1) Немає методики — немає дисконтування: новий революційний підхід від ВС (Коментар до постанови ВС від 28.04.2021 р. у справі № 640/13685/19) — № 52 за 2021 р., стор. 23;
2) Отриману позику прострочено: чи дисконтувати зобов’язання — № 32 за 2021 р., стор. 18;
3) Дисконтування за нацстандартами: про що варто пам’ятати бухгалтеру — у електронному додатку до № 12 за 2021 р.;
4) Визначення ставок дисконтування та їх застосування на практиці — № 89 за 2020 р. на стор. 4;
5) Дисконтування заборгованостей та зобов’язань: про головне — № 66 за 2020 р. на стор. 17.