Повернення об’єкта фіноренди: облік та оподаткування
Договір фінлізингу може передбачати повернення об’єкта фіноренди. Далі про те, як цю операцію мають відобразити в обліку сторони угоди — лізингодавець і лізингоотримувач.
Податок на прибуток
• Для лізингодавця повернення ОЗ-об’єкта фіноренди прирівнюється до його купівлі в іншої сторони — лізингоотримувача. Аніяких коригувань фінрезультату Податковим кодексом України (далі — ПКУ) не передбачено. До речі, у цій ситуації у лізингодавця не виникає прямих доходів чи витрат, які могли б вплинути на фінрезультат. У подальшому витрати лізингодавця можуть поповнити амортизаційні нарахування, якщо повернений об’єкт ОЗ використовується у госпдіяльності, або коли лізингодавець продаватиме його, відповідно, він визнаватиме доходи й витрати від реалізації цього необоротного активу.
• Для лізингоотримувача повернення об’єкта фінансової оренди прирівнюють до продажу такого об’єкта. Тож якщо ця особа коригує фінрезультат, то:
- збільшує його на суму залишкової вартості окремого об’єкта ОЗ, визначену згідно з бухобліковими стандартами (п. 138.1 ПКУ);
- зменшує його на суму залишкової вартості окремого об’єкта ОЗ, визначену з урахуванням положень ст. 138 ПКУ (п. 138.2 ПКУ).
Олександра МІРОХІНА, консультант
газети “Все про бухгалтерський облік”
Від редакції. Про облік та оподаткування фінансового лізингу читайте також у газеті “Все про бухгалтерський облік” № 56 за 2021 р.
#фіноренда, #бухоблік, #фінлізинг, #ПодатокНаПрибуток, #ПДВ, #ОсновніЗасоби