Зарахування авансу в рахунок іншого договору: оформлюємо РК
Платники податків страх як не полюбляють ганяти тудисюди кошти між своїми рахунками та рахунками своїх постійних клієнтів. А й дійсно — навіщо товкти воду в ступі й повертати аванс, отриманий за один товар, якщо цьому самому контрагенту планується незабаром здійснити інше постачання, за яке він повинен розрахуватися? Тож досить поширена практика зарахування авансової оплати в рахунок постачання іншого товару/послуги (за цим самим договором або за іншим) без повернення такої оплати на поточний рахунок покупця. У цій ситуації не оминути ПДВкоригувань. З’ясуємо, як саме це зробити.
Підстави для коригування
Щоб перекинути аванс, отриманий як оплата за один товар/послугу, у рахунок оплати за інший потрібна взаємна згода сторін. Це стосується як зарахування в межах одного договору, так і “перекидання” коштів на інший договір.
Зазвичай таку полюбовну домовленість сторони фіксують у додатковій угоді, оформляють листом чи іншим подібним документом. У результаті в продавця припиняється зобов’язання з постачання одного товару/послуги, а виникає з постачання іншого. У контексті ПДВ під час такого зарахування отриманий аванс за один товар/послугу стає оплатою за інший товар/послугу. По суті ця ситуація рівноцінна тій, у якій би покупцю повернули сплачені кошти та одночасно отримали їх знову. Такий розклад вимагає від постачальника відкоригувати податкові зобов’язання, нараховані на дату отримання авансу, а точніше — ПН, виписану цією датою, адже зазначені в ній товари/послуги вже не потраплять до дбайливих рук покупця, натомість їхнє місце займуть інші.
Наталія БОБРИК,
консультант газети “Все про бухгалтерський облік”
1 Квестія — питання.