Умовних кодів для складання РК поменшало
Податківці оновили Довідник умовних кодів причин коригування, якими платники ПДВ послуговуються під час складання розрахунків коригування (далі — РК) до податкових накладних. Нагадаємо, що такий показник записують, виводять, закарбовують у графі 2.1 РК.
Як свідчить інформація на сайті ДПСУ, дію кількох кодів обмежили в часі. Тож із 1 жовтня 2021 р. для оформлення РК більше не застосовуємо коди:
302 “Усунення неоднозначностей”;
303 “Зменшення обсягу при нульовій кількості”;
304 “Зменшення кількості при нульовому обсягу”.
Такі коди запровадили ще навесні 2018 р., коли замість класичного способу коригування одним рядком ПДВшникам запропонували виправляти помилки двома рядками: рядок із помилковими даними зазначати з “мінусом”, а в новому — записувати виправлені дані. У період переходу на нові правила коригувань платники коригували податкові накладні на старий лад. Це призвело до помилкових даних у системі електронного адміністрування. Тоді коди 302, 303, 304 використовували, щоб виправляти помилки, допущені у процесі здійснення попередніх коригувань, та відображати правильні показники товарних позицій, які утворилися в результаті таких коригувань.
Наразі виправити помилку в ПН чи РК, допущену навесні 2018 р., не вдасться. Бо контролери в цьому питанні спираються на строки давності зі ст. 102 Податкового кодексу України, тобто вважають, що коригування можливо провести лише в межах 1095 днів. Відповідним ладом налаштоване й програмне забезпечення — система не приймає на реєстрацію РК, якщо його оформлено до податкової накладної, старішої за 1095 днів. Відповідно, в обговорюваних кодах більше немає потреби.
Водночас актуальними для заповнення РК лишаються такі умовні коди причин коригування:
101 “Зміна ціни”;
102 “Зміна кількості”;
103 “Повернення товару або авансових платежів”;
104 “Зміна номенклатури”;
201 “Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ“;
202 “Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ“;
203 “Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до абзацу 11 пункту 201.4 статті 201 ПКУ“;
204 “Коригування податкової накладної, складеної при здійсненні операції з безоплатного постачання товарів/послуг”;
301 “Виправлення помилки (пункт 24 Порядку заповнення податкової накладної)”.
Більше інформації про застосування чинних умовних кодів причин коригування, а також зразки заповнення РК на основі числових даних можна знайти в спецвипуску газети “Все про бухгалтерський облік” № 95 за 2020 р.
Наталія БОБРИК,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
#ПДВ, #РозрахункиКоригування, #УмовніКоди