-
Сповіщення: Увесь № 112 за 2021 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Заправка транспорту з бензовозів: чи будуть акцизні наслідки
Ситуація. ТОВ здійснює вантажні перевезення автомобільним транспортом, для чого залучає 86 одиниць орендованого в іншого підприємства автотранспорту. У ТОВ немає власних або орендованих ємностей для зберігання пального, воно не є розпорядником акцизних складів. Заправка автотранспорту здійснюється з бензовозів (пересувних акцизних складів) постачальників пального, які зареєстровані платниками акцизу. Отримане пальне ТОВ використовує виключно для власних виробничих потреб. Виходячи з планових показників діяльності очікується, що об’єм отриманого пального перевищить 1000 куб. м. Реалізація пального іншим особам не здійснюється.
ЗАПИТАННЯ: Чи зобов’язане ТОВ реєструватися платником акцизного податку за відсутності місць зберігання пального?
Чи виникне такий обов’язок, якщо для заправки свого автотранспорту ТОВ використовуватиме власні бензовози, які перевозитимуть пальне від акцизного складу постачальника до місця заправки автотранспорту?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Згідно з пп. 212.1.15 ПКУ платником акцизного податку є, зокрема особа, яка реалізує пальне.
Не вважаються реалізацією пального операції з його фізичного передання (відпуску, відвантаження) на митній території України, зокрема, у разі використання пального суб’єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу/акцизного складу пересувного, що передано (відпущено, відвантажено) платником акцизного податку таким суб’єктам господарювання виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки (пп. 14.1.212 ПКУ).
Відповідно до пп. 14.1.6 ПКУ не є акцизним складом, зокрема, але не виключно:
- приміщення або територія, на кожній із яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 куб. м, а суб’єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) — власник чи користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в об’ємах, що не перевищують 1000 куб. м1, та використовує його виключно для власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам;
- паливний бак як ємність для зберігання пального знаходиться безпосередньо у транспортному засобі або обладнанні чи пристрої.
1 Без урахування обсягу пального, отриманого через паливо роздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які одержано відповідні ліцензії.
Отже, якщо ТОВ взагалі не має власних або орендованих ємностей для навантаження/розвантаження та зберігання пального, перехід права власності на пальне від постачальника до ТОВ відбувається під час його фактичного відвантаження з пересувного акцизного складу постачальника безпосередньо до баків орендованих ТОВ автомобілів, необхідності у реєстрації платником акцизного податку у ТОВ не виникає.
Згідно з пп. 14.1.61 ПКУ не є акцизним складом пересувним транспортний засіб, що використовується суб’єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу, для переміщення на митній території України власного пального для власного споживання чи промислової переробки.
Відповідно до пп. 14.1.2241 ПКУ не є розпорядником акцизного складу пересувного суб’єкт господарювання (перевізник, експедитор), який здійснює транспортування пального.
Таким чином, у разі відсутності місць зберігання пального, якщо для заправки власного автотранспорту ТОВ використовуватиме свої бензовози, які перевозитимуть пальне від акцизного складу постачальника до місця заправки в баки автотранспорту ТОВ, то необхідності у реєстрації платником акцизного податку у ТОВ не виникатиме.
ІПК ДПСУ від 23.10.2021 р. № 4020/ІПК/99-00-09-03-02-06
#дайджест, #акциз, #транспорт, #пальне