ІПК ДПСУ від 24.11.2021 р. № 4475/ІПК/99-00-21-03-02-06 “Про податковий кредит при укладенні постачальником договору факторингу”
(Витяг)
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку віднесення покупцем сум ПДВ до податкового кредиту при укладенні постачальником договору факторингу, та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.
Як викладено у зверненні, платником податку отримано від постачальника товар (вугілля), оплата за який здійснена не була. Постачальником, який визначає дату виникнення податкових зобов’язань за операціями з постачання такого вугілля за касовим методом, укладено з іншим суб’єктом господарювання (далі — фактор) договір факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги). Надалі заборгованість за отримане від постачальника вугілля платник податку сплачує факторові.
<…>
Відповідно до підпункту 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 розділу V Кодексу не є об’єктом оподаткування операції з відступлення права вимоги, переведення боргу, торгівлі за грошові кошти або цінні папери борговими зобов’язаннями (вимогами), за винятком операцій з інкасації боргових вимог та факторингу (факторингових операцій), окрім факторингових операцій, якщо об’єктом боргу є валютні цінності, цінні папери, у тому числі компенсаційні папери (сертифікати), інвестиційні сертифікати, іпотечні сертифікати з фіксованою дохідністю, операції з відступлення права вимоги за забезпеченими іпотекою кредитами (позиками), житлові чеки, земельні бони та деривативи.
Пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу визначено, що до 01.01.2022 платники податку, які здійснюють постачання, передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, надають послуги із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії відповідно до Закону України “Про ринок електричної енергії”, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702 та товарної підпозиції 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.
<…>
З метою застосування підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу іншими видами компенсації вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) товарів (послуг) вважається компенсація вартості таких товарів (послуг) будь-яким способом, відмінним від оплати грошовими коштами.
<…>
У ситуації, описаній у зверненні, фінансування під відступлення права грошової вимоги згідно з договором факторингу для постачальника вугілля є одним із видів компенсації вартості поставленого вугілля. Укладання договору факторингу має супроводжуватись складанням відповідних первинних бухгалтерських документів, які міститимуть відомості про господарські операції.
Платник податку — постачальник вугілля, який застосовує касовий метод податкового обліку, при погашенні заборгованості за поставлене вугілля шляхом отримання фінансування згідно з договором факторингу, визначає дату виникнення податкових зобов’язань на дату оформлення належним чином такого договору факторингу та первинних документів, які містять відомості про таку господарську операцію. На таку дату платник податку — постачальник вугілля визначає податкові зобов’язання з ПДВ та складає відповідну податкову накладну на отримувача вугілля за правилами, встановленими для обліку ПДВ за касовим методом, яка підлягає реєстрації в ЄРПН у терміни, встановлені пунктом 201.10 статті 201 розділу V Кодексу.
<…>
Після реєстрації в ЄРПН податкової накладної, складеної постачальником вугілля на дату оформлення належним чином договору факторингу, отримувач вугілля має право на її підставі включити відповідні суми ПДВ до податкового кредиту (в межах терміну, встановленого статтею 102 розділу ІІ Кодексу та за умови, що такий отримувач не застосовує касовий метод податкового обліку ПДВ):
- у разі своєчасної реєстрації податкової накладної в ЄРПН — у звітному (податковому) періоді, в якому таку податкову накладну було складено;
- у разі несвоєчасної реєстрації податкової накладної в ЄРПН — у звітному (податковому) періоді, в якому таку податкову накладну зареєстровано в ЄРПН.
<…>
Таким чином, платник податку — отримувач товарів (вугілля), який придбаває такі товари у платника податку — постачальника, а оплату за них здійснює іншому платнику податку — факторові, якому постачальником згідно з договором факторингу відступлено право вимоги грошових коштів, втрачає право на врахування сум ПДВ, сплачених за такі товари, при розрахунку суми бюджетного відшкодування ПДВ, оскільки отримувач коштів (фактор) не є постачальником таких товарів.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
ПДВ, #ПодатковийКредит, #ПодатковаКонсультація