-
Сповіщення: Увесь № 38 за 2019 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Лист Мінсоцполітики України від 13.03.19 р. № 24/0/214-19 “Щодо індексації заробітної плати”
Директорат стратегічного планування, координації політики та євроінтеграції Міністерства соціальної політики розглянув запит <…> і повідомляє.
Відповідно до Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” від 05.10.2000 № 2017-ІІІ (далі — Закон № 2017) індексація грошових доходів населення є державною гарантією, яка встановлена з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Статтею 19 Закону № 2017 передбачено, що державні соціальні гарантії є обов’язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до статті 33 Закону України “Про оплату праці” від 24.03.1995 № 108/95-ВР в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Правові, економічні та організаційні основи проведення індексації визначено Законом України “Про індексацію грошових доходів населення” від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (далі — Закон № 1282).
Індексація нараховується на частину грошового доходу громадянина, яка не перевищує прожиткового мінімуму, встановленого для різних соціальних і демографічних груп населення.
Статтею 15 Закону № 1282 передбачено, що за порушення законодавства про індексацію грошових доходів населення винні особи притягаються до відповідальності відповідно до закону.
Правила обчислення індексу споживчих цін та сум індексації визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (зі змінами) (далі — Порядок), який поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Пунктом 5 Порядку визначено, що значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків у місяці підвищення тарифних ставок (окладів).
Якщо підвищення посадових окладів відбувається щомісяця, то згідно з пунктом 11 Порядку право на індексацію не виникає, але лише за умови відсутності вже нарахованої суми індексації, оскільки зростає розмір посадового окладу. При цьому Порядок не передбачає норми щодо конкретного розміру, на який має зростати посадовий оклад.
У разі, якщо вже проводилось нарахування індексації, то у випадку підвищення посадового окладу відповідно до пункту 5 Порядку сума індексації мала визначатися як різниця між сумою індексації і розміром підвищення заробітної плати. Тобто, сума індексації повинна була зменшуватися на суму підвищення заробітної плати.
Також повідомляємо, що пунктом 5 Порядку визначено, що працівникам підприємств і організацій, які перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв’язку із зростанням рівня інфляції провадиться у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом № 1282 та положень Порядку.
Заступник генерального директора Н. ПІДЛУЖНА
Лист має інформаційний характер.
Заголовок та виділення по тексту — редакційні.
#зарплата, #індексація, #лист