-
Сповіщення: Увесь № 12 за 2022 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Придбання державних облігацій
Ситуація. Товариство — платник єдиного податку третьої групи за ставкою 3% планує придбати на вторинному ринку облігації внутрішньої державної позики.
ЗАПИТАННЯ: Чи обкладають єдиним податком за ставкою 3% грошові кошти, які є відшкодуванням номінальної вартості облігацій внутрішньої державної позики після закінчення їх дії, та грошові кошти за купонними платежами?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Частиною першою ст. 16 Закону України “Про ринки капіталу та організовані товарні ринки” від 23.02.06 р. № 3480-ІV (далі — Закон № 3480) визначено, що облігації внутрішньої державної позики — це цінні папери, що розміщуються винятково на внутрішніх ринках капіталу і підтверджують зобов’язання України щодо відшкодування пред’явникам цих облігацій їхньої номінальної вартості з виплатою доходу відповідно до умов розміщення облігацій.
Згідно з ч. 3 ст. 11 Закону № 3480 облігації залежно від способу виплати доходу можуть бути відсотковими або дисконтними. Відсоткові облігації — це облігації, за якими передбачається виплата відсоткових доходів або за якими відсоткова ставка дорівнює нулю. Дисконтними облігаціями визнаються облігації, що розміщуються за ціною, нижчою за їхню номінальну вартість. Різниця між ціною придбання та номінальною вартістю облігації, яка виплачується власнику облігації під час її погашення, становить дохід (дисконт) за облігацією.
Відповідно до пп. 2 п. 292.1 ПКУ доходом платника єдиного податку — юрособи є будь-який дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ.
Відповідно до п. 5 НП(С)БО 15 дохід визнають під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
Повернення коштів (номінальна вартість) у разі погашення облігації внутрішньої державної позики на поточний рахунок юридичної особи не призводить до зростання власного капіталу юридичної особи.
Враховуючи зазначене, до складу доходу Товариства у разі придбання відсоткових облігацій включають суму відсоткового доходу, дисконтних облігацій — різницю між ціною придбання та номінальною вартістю облігації, яка виплачується власнику облігації під час її погашення (дисконт).
ІПК ДПСУ від 18.11.2021 р. № 4411/ІПК/99-00-18-04-03-06
#дайджест, #товариство, #облігації, #ЄдинийПодаток