Лист Міністерства фінансів України “Щодо відображення в бухгалтерському обліку резерву сумнівних боргів” від 07.07.04 р. № 31-04200-01-29/12137
Міністерство фінансів України за зверненням народного депутата України <…> щодо відображення в бухгалтерському обліку резерву сумнівних боргів повідомляє.
Відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 10 “Дебіторська заборгованість” (далі — Положення (стандарт) 10), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 8 жовтня 1999 р. № 237, визначення резерву сумнівних боргів обов’язкове. Резерв сумнівних боргів визначається щодо дебіторської заборгованості, яка є фінансовим активом (окрім придбаної та призначеної для продажу заборгованості).
Підставою для визнання в бухгалтерському обліку резерву сумнівних боргів є складений підприємством первинний документ (розрахунок резерву) із зазначенням реквізитів, установлених статтею 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”.
Безнадійною дебіторською заборгованістю вважається поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість в її неповерненні боржником або за якою минув строк позовної давності, а сумнівним боргом вважається поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує непевність в її погашенні боржником.
Безнадійна дебіторська заборгованість вилучається з активів (списується з балансу) з одночасним зменшенням величини резерву сумнівних боргів.
Величина резерву сумнівних боргів визначається за прикладами, наведеними в додатку до Положення (стандарту) 10, без його створення щодо безнадійної дебіторської заборгованості.
Методи визначення величини резерву сумнівних боргів підприємство обирає самостійно залежно від виду дебіторської заборгованості та наявності інформації, необхідної для застосування конкретного методу визначення резерву сумнівних боргів. Для різних видів дебіторської заборгованості (за відвантаженою продукцією, виданими авансами тощо) можуть застосовуватися різні методи розрахунку резерву сумнівних боргів.
Залишок резерву сумнівних боргів на дату балансу визначається за даними розрахунку резерву за конкретним методом його створення, за даними про його використання впродовж звітного періоду й не може перевищувати суми дебіторської заборгованості на ту саму дату.
Сума погашення раніше списаної з балансу безнадійної дебіторської заборгованості відображається відновленням активів (коштів) і визнанням інших операційних доходів.
Для ведення обліку резервів сумнівних боргів підприємство може застосовувати окремі аналітичні [суб]рахунки на рахунку 38 “Резерв сумнівних боргів” за статтями поточної дебіторської заборгованості, сумнівну частину якої забезпечено створеним резервом.
В. о. першого заступника Міністра В. КОПИЛОВ
#лист, #бухоблік, #заборгованість