РРО у приватних підприємців: коли можна без нього
Фізособа орендує квартиру й оплата надходить ФОПу, що працює у третій групі, на його розрахунковий рахунок. Чи важливо, як саме кошти потрапляють на нього?
ВІДПОВІДЬ: Авжеж, якщо запитання у контексті РРО. Закон про РРО поширюється на розрахункові операції безпосередньо, якщо йдеться про торгівлю (продукцію, послуги) і чітко необумовлені роботи. А коли ми говоримо про оренду, то вона, в принципі, ані послуги, ані роботи. Одначе Закон про РРО охоплює орендну плату й в його розумінні — це послуга.
Позаяк гроші надійшли на розрахунковий рахунок, значить це — безготівка й операція не розрахункова, тобто вам платили через IBAN. Можливо, через касу банку чи термінал, що належить банківській установі, або через Приват24, Монобанк тощо. Але самостійно якогось банківського застосунку на кшталт Портмоне, LiqPay, Fondy та ін. ви не встановлювали. Отже, операція безготівкова, не розрахункова і РРО не потребує.
ФОП-другогрупник здає в оренду житлову і нежитлову нерухомість (код 6820) й оплату одержує лише готівкою. Чи потрібен РРО?
ВІДПОВІДЬ: Так, звісно. Якщо говоримо про 2022 р., то, ясна річ, готівка — це розрахункова операція, а Закон про РРО безпосередньо на оренду не поширюється. Але у податківців уже давно усталена практика, що оренда в розумінні Закону про РРО — це послуги. Отже, якщо ви іншої думки, її вам належить обстоювати в суді. Ми не володіємо залізобетонними аргументами на користь того, що РРО вам не потрібен, бо це оренда. Тож вважаємо: РРО потрібен.
Я — ФОП 2 групи, сама надаю перукарські послуги, а ще здаю в оренду крісла поруч — свою власність. Чи справді РРО мені не уникнути?
ВІДПОВІДЬ: Ви цілком можете працювати без РРО, але для цього маєте зробити ось що: стати ФОПом першої групи єдиного податку, що передбачає надання побутових послуг населенню. Серед їх переліку, зазначеного в Податковому кодексі України, ви знайдете і перукарські послуги. Тож за 15 днів до найближчого кварталу вам треба подати заяву про перехід із другої групи у першу. Оскільки зараз лютий 2022 р., то до 15 березня, будь ласка, зробіть це. А якщо точніше — до 16 березня включно, бо в березні 31 день, і тоді з 1 квітня 2022 р. ви станете ФОПом першогрупником.
Щодо оренди крісел, то в першій групі її не передбачено. Тому робити це ви можете як фізична особа за символічну плату (наприклад, 100 грн). Тоді податки будуть з орендної плати, а це 18% ПДФО і 1,5% військового збору.
Заковика в тому, хто саме платитиме вам за оренду крісел. Якщо це підприємець або юрособа, то власне на нього й покладатимуться обов’язки з утримання ПДФО і військового збору під час виплати вам оренди, а також відображення у ф. № 4ДФ сплаченої суми оренди.
Тому тут — без проблем: оренда — як фізична особа (а на фізосіб Закон про РРО не поширюється), а послуги — як ФОП першої групи, тобто працюєте без РРО і приймаєте готівку.
Чи стосується виняток, що міститься в п. 14 ст. 9 Закону про РРО, майстра манікюру, якщо немає готівки і термінала?
ВІДПОВІДЬ: Так, стосується.
У п. 9 ст. 14 Закону про РРО сказано, що навіть якщо ви маєте розрахункову операцію, то можете працювати без РРО у разі надання послуг, оплату за які отримано дистанційно.
Тож немає значення, в який спосіб надано послуги — онлайн чи як у вас — “наживо”, бо манікюру інакше не зробиш. Головне, щоб кошти вам надходили дистанційно.
Шкода, та пункту, що містить визначення дистанційної оплати, немає. Але щодо цього податківці подали запит до НБУ, а той відповів і навів приклади сервісів переказів і дистанційної оплати. Тож це може бути WayForpay, LiqPay, Портмоне, Fondy, а також оплата через Приват24, Ощад24, Монобанк тощо.
Тому без РРО можна обійтися.
Мар’яна КАВИН,
податковий консультант, САР, СІРА, АССА DipIFR,
IFA-внутрішній аудит
#ПодатковийБлог, #РРО, #ФОП, #оренда