Вимоги законодавства суперечать нормам МСФЗ: як бути
Якщо норми МСФЗ суперечать законодавчим, бухгалтер, котрий веде облік за правилами МСФЗ, потрапляє в патову ситуацію, коли ухвалення будьякого рішення може призвести до порушення або норм МСФЗ, або вимог вітчизняного законодавства. У цій статті спробуємо з’ясувати, у яких саме випадках виникають такі протиріччя і що робити бухгалтеру.
У межах цієї статті ми не зможемо зупинитися на всіх відмінностях норм МСФЗ від законодавчих актів України. Мета консультації не в пошуку всіх розбіжностей, а в пошуку відповіді на запитанн я: що робити, якщо вимоги законодавчих актів суперечать МСФЗ?
Розпочнемо з того, що така колізія (протиріччя), як правило, — виняток, зчаста пов’язаний із різним трактуванням тих чи інших норм МСФЗ. Тому передусім потрібно чітко й однозначно переконатися в тому, що така невідповідність справді існує. Частогусто не йдеться про якісь розбіжності, й проблема зводиться до неправильного трактування норм МСФЗ. Поза тим, деякі обліковці намагаються порівняти норми МСФЗ із законодавством, яке за своєю суттю взагалі не регулює порядок ведення бухобліку в Україні. Так, приміром, донедавна доводилося чути про невідповідність різних визначень і вимог ПКУ, а також норм МСФЗ, і що потрібно робити. Наразі рівень професіоналізму бухгалтерів постійно зростає і такі запитання виникають рідше. Одначе ми хочемо ще раз закцентувати увагу на тому, що в нашій консультації ми розглядаємо суперечливі норми й правила ведення бухобліку підприємств.
Геннадій КІРЕЙЦЕВ,
консультант із бухобліку
та оподаткування, м. Дніпро
1Хто ці щасливці — у ч. 2 ст. 121 Закону про бухоблік.
2Див. накази Фонду держмайна України “Про забезпечення збереження, контролю за використанням та реалізацією пропозицій інвентаризаційних комісій стосовно державного майна, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але залишилося у них на балансі” від 09.06.99 р. № 1077 (діяв до 16.12.09 р.), а також “Про забезпечення збереження, контролю над використанням та реалізацією пропозицій інвентаризаційних комісій стосовно державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але залишилося у них на балансі” від 16.12.09 р. № 1998.
Мне очень понравилось почитать
Професійна газета, відповіді завжди на висоті
Завдяки Вашій консультаційній підтримці працюю впевненіше
Так, питання дуже актуальне. Дякую за розяснення
То як все-таки вибратись із нормативної пастки? Наполегливо доводити уповноваженим органам необхідність внесення змін до законодавчих актів аби пришвидшити процес? Чи доведеться таки скласти для податкової і інших державних органів окрему звітність, скориговану під вимоги національного законодавства?
дякую. дуже потрібна інформація
ДЯКУЮ! ВСЕ ЗРОЗУМIЛО
Ответа на вопрос так и не дали…хотелось бы с конкретикой
Очень вовремя получила ответ. Все по полочкам.
Важливо і корисно, щиро вдячна за статтю.
Дякую, все зрозуміло, як завжди чітко.
Ніби усе зрозуміло)
Дякую за корисну консультацію