ФОП-загальносистемникам і НПДшникам спишуть борги зі сплати ЄСВ за себе
(Коментар до п. 2 ч. 2 р. II Закону № 1072, новий п. 915 р. VIII Закону про ЄСВ)
До списання належить єдиний внесок за себе, нарахований із 1 січня 2017 р. до 1 грудня 2020 р., але не сплачений на 1 грудня 2020 р. І що найцікавіше: окрім несплачених сум єдиного внеску пробачать і штрафи разом із пенею, нараховані на них з 1 січня 2017 р. по день подання податківцям заяви про списання ЄСВ-недоїмки.
Законослухняні платники єдиного внеску, як і навесні, навіть за цілковитої відсутності доходів від своєї діяльності, на жаль, знову спіймали добрячого облизня. Сплаченого єдиного внеску їм не повертатимуть.
Утім поринути в бурхливу радість і відчути полегшення від списання недоїмки штрафів і пені з єдиного внеску за зазначені вище часомежі фізособи-підприємці (за періоди діяльності на загальній системі оподаткування) і особи, які на той момент провадили незалежну профдіяльність, зможуть лише за виконання трьох умов.
Умова 1 З 1 січня 2017 р. до 1 грудня 2020 р. у ФОП або НПДшника не мало бути ані копійки доходу (прибутку) від діяльності, що належить обкладати податком на доходи фізосіб. За його наявності про списання боргів з єдиного внеску годі й думати. Податківці цілком законно в цьому відмовлять.
Умова 2 До 1 березня 2021 р. ФОП потрібно подати:
- держреєстратору за місцезнаходженням — заяву про держреєстрацію припинення підприємницької діяльності;
- до податкової інспекції за місцем проживання — Звіти за додатком Д5 за період з 1 січня 2017 р. до 1 грудня 2020 р.
НПДшник до 1 березня 2021 р. має подати:
— до податкової інспекції за місцем проживання — заяву про зняття з обліку як платника єдиного внеску, а також Звіти за додатком Д5 за період з 1 січня 2017 р. по місяць подання заяви про зняття з обліку як єдинники.
Варто сказати, що за звітні періоди до 1 січня 2020 р. претендент на списання, ймовірно, вже надав до податкової Звіти з єдиного внеску за додатком Д5. Тож ФОП залишиться лише направити податківцям (якщо цього не зроблено раніше) лише Звіт за додатком Д5 за період з
1 січня 2020 р. до 1 грудня 2020 р., а НПДшнику — Звіт за додатком Д5 починаючи з 1 січня 2020 р. до місяця подання держреєстратору заяви про зняття з обліку як єдинника.
Умова 3 Борг з єдиного внеску, а також нараховані на його суму штраф і пеня не повинні бути погашені (сплачені), бо інакше сплачені суми підприємцю чи НПДшнику не повертатимуть. Якщо сплата була неповною, то спишуть лише несплачену суму, а також штрафи й пеню на неї. А якщо підприємець із 01.01.17 р. до 01.12.2020 р. був єдинником, спишуть недоїмки з єдиного внеску, а також штраф і пеню тільки за періоди роботи на загальній системі оподаткування.
І знову акцентуємо на тому, що це може не пройти, якщо у ФОП протягом періоду з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року були доходи від здійснення підприємницької діяльності.
За виконання усіх трьох умов податковий орган протягом 15 робочих днів проведе камеральну перевірку, за підсумками якої ухвалить рішення про списання несплачених сум недоїмки, штрафів і пені з єдиного внеску.
До речі, варто сказати, що списані суми недоїмки по єдиному внеску, а також штрафів та пені на неї не стануть оподатковуваним доходом фізособи після зняття з неї підприємницького статусу. Про це прямо говорить новий п. 17 підрозділу 1 р. ХХ ПКУ.
Андрій Хусід, консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
Дякую
Ми якраз із тих, що законослухняні. Як завжди, щось на кшталт сяк, так, навкосяк, аби не по-людському