Права на землю не оформлено: що із земельним податком
Багацько платників податків у процесі господарської діяльності стикаються з необхідністю придбати нерухоме майно. І якщо з переоформленням права власності на нього проблем зазвичай не виникає, то з документами на земельну ділянку, на якій такий об’єкт розташовано, не завжди все гладесенько-рівнесенько. Зчаста трапляється, що ані право власності, ані право користування землею належно не оформлено, що зумовлює невизначеність стосовно сплати земельного податку.
Зокрема, постає вельми маркантне1 запитання: з якої дати суб’єкт господарювання стає платником плати за землю — від дати реєстрації права власності на об’єкт нерухомого майна або реєстрації права власності чи користування земділянкою? Відповіді на нього й присвячено нашу консультацію.
Без зайвих слів визнаємо той факт, що чинне законодавство України і правозастосовна практика на сьогодні однозначної відповіді на це запитання не дають. Позаяк існують два протилежні підходи до вирішення цієї проблеми.
Дмитро РОЖЕНКО,
юрист, к.ю.н., м. Харків
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ЗКУ — Земельний Кодекс України від 25.10.01 р. № 2768-III.
2. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.10 р. № 2755-VI.
3. ЦКУ — Цивільний кодекс України від 16.01.03 р. № 435-IV.
4. Закон про реєстрацію прав на нерухоме майно — Закон України “Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень”
від 01.07.04 р. № 1952-IV.
5. Узагальнююча податкова консультація № 602 — наказ Мінфіну України “Про затвердження узагальнюючих податкових консультацій з деяких питань оподаткування платою за землю” від 06.07.18 р. № 602.