Фізособа — і ФОП, і працівник: особливості оподаткування
Ситуація: ФОП — платник єдиного податку другої групи здійснює підприємницьку діяльність і як фізична особа працює на підприємстві та отримує дохід у вигляді зарплати на особисту зарплатну картку. Також планує отримувати дохід в Польщі та сплачувати там податки.
ЗАПИТАННЯ:
1. Чи є доходом:
- готівковий переказ коштів, отриманий на поточний рахунок (зарплатну картку) від родичів чи інших осіб?
- кошти, перераховані іншим ФОПом на поточний рахунок (зарплатну картку)?
- кошти, перераховані ФОПом з поточного підприємницького рахунку на свій же поточний рахунок (особисту картку/зарплатну картку) як перерахування підприємницького доходу?
2. Чи необхідно декларувати в Україні дохід, отриманий на території Польщі?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Згідно з пп. 14.1.54 ПКУ дохід з джерелом його походження з України — це будь-який дохід, отриманий, зокрема, резидентами, у т.ч. від будь-який видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.
Дохід, отриманий із джерел за межами України, — будь-який дохід, отриманий резидентами, у т.ч. від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України (пп. 14.1.55 ПКУ).
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується р. IV Кодексу, пп. 162.1.1 якого встановлено, що платником податку є, зокрема, фізособа-резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Іноземні доходи — це доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України, які є об’єктом оподаткування резидента (пп. 163.1.3 ПКУ).
Порядок оподаткування іноземних доходів передбачено п. 170.11 ПКУ, пп. 170.11.1 якого визначено: у разі, якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку — отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою 18%, визначеною п. 167.1 ПКУ, крім доходів, визначених пп. “а” — “г” пп. 170.11.1 ПКУ.
Під час отримання доходів у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів (п. 164.4 ПКУ).
Також до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ. Також названі доходи є об’єктом обкладення військовим збором за ставкою 1,5%.
Згідно з пп. 168.2.1 ПКУ платник податку, котрий отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок (військовий збір) з таких доходів.
Таким чином, у разі, якщо кошти, які перераховуються фізичній особі — резиденту, не пов’язані з виконанням роботи на підставі укладеного трудового договору або зі здійсненням господарської діяльності, то сума таких коштів включається до її загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та обкладається податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
Крім того, відповідно до ст. 44 Господарського кодексу України підприємництво здійснюється на основі вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.
Отже, ФОП — платник єдиного податку має право вільно користуватися коштами для власних потреб з поточного рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством, від підприємницької діяльності.
ІПК ДПСУ від 19.12.2022 р. № 2241/ІПК/99-00-24-03-03-06
#ФОП, #дохід, #податки