Трудовий договір із нефіксованим робочим часом
Починаючи із серпня 2022 р. відповідно до ст. 211 КЗпП роботодавці можуть укладати з працівниками трудовий договір (далі — ТД) із нефіксованим робочим часом. Примірну форму такого ТД затверджено наказом № 4179 (ви знайдете її нижче).
Зверніть увагу: ст. 211 КЗпП не зобов’язує використовувати саме примірну форму, затверджену наказом № 4179. Отже, ви можете послуговуватися як затвердженим бланком чи просто узяти його за орієнтир. Утім, ви можете, звісно, й самостійно розробити форму ТД із нефіксованим робочим часом. Тут головне врахувати всі вимоги законодавства до оформлення такого договору, які висуває ст. 211 КЗпП. Докладно укладення такого договору й усі його “плюси” та “мінуси” ми розглянули в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 79 за 2022 р. Також зверніть увагу на роз’яснення Мінекономіки, опубліковане в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 79 за 2022 р.
Далі за текстом договору на сірому фоні подамо примітки щодо тих чи інших положень, які варті вашої уваги під час укладення ТД із нефіксованим робочим часом. У таких примітках ми подекуди наводимо варіанти заповнення окремих пунктів договору. Примітки, подані на білому фоні, є примітками розробників примірної форми ТД із нефіксованим робочим часом. На них, звісно, також радимо звертати увагу.
Василь ЦИГАНЕНКО, консультант
газети “Все про бухгалтерський облік”
#ТрудовийДоговір, #РобочийЧас