-
Сповіщення: Увесь № 73 за 2023 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Ліміт каси: кому потрібен і як визначити
Усе, що стосується ліміту каси, регулює Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. (далі — Положення № 148).
І. ЛІМІТ КАСИ
Ліміт залишку готівки в касі юрособи або її відокремленого підрозділу (далі — ліміт каси) —граничний розмір суми готівки, що може залишатися у касі в позаробочий час та забезпечити роботу на початку наступного робочого дня.
ІІ. КОЛИ ГОТІВКА НЕ Є ПОНАДЛІМІТНОЮ
У день її надходження (у т.ч. у вихідні та святкові дні), якщо її у сумі, що перевищує ліміт каси:
- здано до обслуговуючого банку не пізніше його наступного робочого дня;
- видано підзвітній особі наступного робочого дня на господарські потреби.
ІІІ. ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ВСТАНОВЛЕННЯ
ЛІМІТУ КАСИ
1. Ліміт каси встановлюють або на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси, або розрахунку її середньоденної видачі із каси.
2. До розрахунку середньоденного надходження готівки до каси беруть усі види надходжень.
3. Для розрахунку середньоденної видачі готівки із каси беруть усі види видачі коштів.
4. У розрахунку ліміту каси не бере участі готівка, внесена через платіжні пристрої, що належать небанківським надавачам платіжних послуг.
5. Період часу, потрібний для розрахунку середньоденного надходження (видачі) готівки до (із) каси, юрособа обирає на власний розсуд. Це може бути тиждень, місяць, квартал тощо.
6. Ліміт каси юрособа затверджує внутрішнім документом (наказом), з яким ознайомлюють касира або працівника, що виконує обов’язки касира.
7. Ліміт каси, визначений для відокремлених підрозділів юрособи, встановлюють відповідними наказами, які доводять до відома керівників відокремлених підрозділів, а ті, своєю чергою, ознайомлюють із ними касирів відокремлених підрозділів або працівників, котрі виконують обов’язки касирів.
8. Перегляд установленого ліміту каси МОЖЛИВИЙ у зв’язку зі змінами законодавства України або за наявності відповідних обставин (зміни в надходженнях/видатках готівки, внутрішнього трудового розпорядку/графіків змінності тощо). Це означає, що ліміт каси юрособа переглядає самостійно з причин, які вона вважає об’єктивними.
9. Відповідальність за дотримання вимог Положення № 148 щодо встановлення ліміту каси та за достовірність відповідних показників, зазначених у розрахунку встановлення ліміту каси, несе керівник юрособи.
IV. НУЛЬОВИЙ ЛІМІТ КАСИ
Ліміт каси вважається нульовим, якщо юрособою його не встановлено (незалежно від причин такого невстановлення). Уся готівка, що є в касі юрособи на кінець робочого дня і яку вона не здала відповідно до вимог Положення № 148, вважається понадлімітною, якщо юрособою не встановлено ліміту каси (незалежно від причин такого невстановлення).
V. КОМУ ПОТРІБЕН ПРОГНОЗНИЙ ЛІМІТ КАСИ
1) прогнозний ліміт каси встановлюють юрособи:
- які розпочинають свою діяльність;
- діяльність яких пов’язана суто з безготівковими розрахунками та які отримують право на провадження додаткового виду діяльності, що передбачає проведення готівкових розрахунків;
2) прогнозний ліміт каси встановлюють на перші три місяці роботи (із дня першого готівкового розрахунку) згідно з прогнозними розрахунками (точніше, певними очікуваннями), які не потребують фактичних даних обігу готівки;
3) прогнозний ліміт каси в двотижневий строк після закінчення перших трьох місяців роботи каси переглядають за фактичними показниками діяльності з урахуванням загальних правил встановлення ліміту (див. р. ІІІ).
VI. ЛІМІТУ КАСИ НЕ ВСТАНОВЛЮЮТЬ:
1. Банки.
2. Фізособи-підприємці.
3. Релігійні організації (релігійні громади, управління і центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади), які не провадять виробничої або іншого виду підприємницької діяльності.
#каса, #готівка