Земля під багатоквартирним будинком
СИТУАЦІЯ. Товариство — власник нежитлової нерухомості (далі — об’єкти), яка міститься в житлових багатоквартирних будинках, а також у виробничому корпусі, за які він справляє податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Права власності на земділянки, на яких розташовано об’єкти, товариством не оформлено.
ЗАПИТАННЯ: Чи має товариство, як власник об’єктів, податковий обов’язок справляння земподатку за ділянки, а також можливість уточнення податкових зобов’язань із земподатку з огляду на
УПК № 602?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Об’єктом обкладення земподатком є земельні ділянки та земельні частки (паї), які перебувають у власності або користуванні, за підставу для нарахування якого відповідно до п. 286.1 ПКУ правлять дані Державного земельного кадастру (далі — Держкадастр). Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земділянкою.
Суб’єкт господарювання — власник розташованого на земділянці об’єкта не є платником земподатку згідно зі ст. 269 ПКУ до моменту виникнення відповідних прав у такого суб’єкта на зазначену ділянку на підставі запису, сформованого у Держкадастрі.
Щодо особи, яка володіє об’єктом у багатоквартирному будинку, то з огляду на викладене вище, права на ділянку під багатоквартирним будинком та прибудинкову територію виникають у всіх співвласників (власників житлових та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку) з моменту держреєстрації таких прав на земділянку під цим багатоквартирним будинком та відповідну прибудинкову територію в Держкадастрі.
Тому безпосереднім платником земподатку в цьому разі виступатиме особа, щодо якої здійснено держреєстрацію прав на земділянку під багатоквартирним будинком з урахуванням прибудинкової території (установа чи організація, яка здійснює управління багатоквартирним будинком державної або комунальної власності; ОСББ, яке є суб’єктом реєстрації відповідно до рішення співвласників), з моменту такої реєстрації прав особи на земділянку.
Щодо уточнення податкових зобов’язань із земельного податку. Право самостійно уточнювати свої узгоджені податкові зобов’язання із земподатку через подання уточнюючих розрахунків (з урахуванням строків давності, встановлених ст. 102 ПКУ) визначено ст. 50 ПКУ.
ІПК ДПСУ від 07.08.2023 р. № 2308/ІПК/99-00-04-01-04-06
#земля, #нерухомість, #земподаток