-
Сповіщення: Увесь № 95-96 за 2023 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Граничний розмір готівкового розрахунку
Всі основоположні питання щодо граничного розміру готівкового розрахунку регулює Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затверджене постановою Правлінню НБУ від 29.12.17 р. № 148.
Правило 1. Суб’єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами між собою (через підзвітних осіб) у розмірі до 10000 грн включно. Зазначене обмеження стосується також розрахунків під час оплати за товари, придбані на виробничі (господарські) потреби за рахунок готівки, одержаної за допомогою платіжного інструменту (зокрема, корпоративної (бізнесової) платіжної банківської картки).
Правило 2. Суб’єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами з фізичними особами — у розмірі до 50000 грн включно.
Правило 3. Платежі понад установлені граничні суми проводяться через надавачів платіжних послуг шляхом переказу коштів із рахунку на рахунок або внесення коштів до кас надавачів платіжних послуг для подальшого їх переказу на рахунки.
Правило 4. Кількість суб’єктів господарювання та фізичних осіб, з якими здійснюються готівкові розрахунки, протягом дня не обмежується.
ВИНЯТОК. Обмеження готівкового платежу не стосуються:
1) розрахунків суб’єктів господарювання з бюджетами та державними цільовими фондами;
2) добровільних пожертвувань та благодійної допомоги;
3) використання готівки, виданої на відрядження;
4) виплат, пов’язаних з оплатою праці.
ДЛЯ ДОВІДКИ. Виплати, пов’язані з оплатою праці, — виплати, віднесені до фонду оплати праці, а також до інших виплат, що не належать до фонду оплати праці згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату України від 13.01.04 р. № 5.
ДО УВАГИ! Суб’єкти господарювання у разі зняття готівкових коштів із банківських рахунків з метою здійснення готівкових розрахунків із фізичними особами зобов’язані надавати на запит банку (філії, відділення) підтвердні документи, на підставі яких здійснюються такі готівкові розрахунки, необхідні банку (філії, відділенню) для вивчення клієнта з урахуванням ризикорієнтованого підходу. Такими документами можуть бути: закупівельний акт; закупівельна відомість; податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізосіб, і суми утриманого з нього податку, кредитний договір; договір поставки; договір транспортування; договір зберігання, на підставі яких здійснюються готівкові розрахунки (п. 111 р. VI Інструкції про порядок організації касової роботи банками та проведення платіжних операцій надавачами платіжних послуг в Україні, затвердженої постановою Правління НБУ від 25.09.18 р. № 103).
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ. За перевищення граничного розміру готівкового розрахунку до посадових осіб підприємств та організацій (керівника та головного бухгалтера), а також до фізичних осіб — підприємців загальної та спрощеної систем оподаткування ст. 16315 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до цієї статті перевищення граничних сум розрахунків готівкою тягне за собою накладення штрафу на фізичну особу — підприємця, посадових осіб юридичної особи від 100 до 200 НМДГ (від 1700 до 3400 грн).
Якщо особа протягом року перевищила граничний розмір готівкового розрахунку, за який її було піддано адміністративному стягненню, і знову вчинила таке саме порушення, то воно призведе до накладення адміністративного штрафу у розмірі від 500 до 1000 НМДГ (від 8500 до 17000 грн).
#ГотівковіРозрахунки, #відповідальність