В обліковому періоді працівник хворів: як обрахувати понаднормові години
У працівника підсумований облік робочого часу, графік — “доба через три”, обліковий період — квартал. На підприємстві встановлено робочий час за календарем п’ятиденного робочого тижня з вихідними в суботу та неділю. У ІІІ кварталі 2023 р. цей співробітник фактично відпрацював: у липні та серпні, відповідно, 176 год та 192 год (усі передбачені графіком години), а у вересні — тільки 160 год (за графіком мав працювати 184 год, але нездужав із 4 до 8 вересня включно й на цей період припала одна 24-годинна зміна).
У Положенні про оплату праці обумовлено, що за підсумованого обліку розмір годинної ставки для оплати понаднормових годин визначають діленням місячної тарифної ставки на середньомісячну кількість робочих днів у періоді (за календарем п’ятиденного робочого тижня). Місячна ставка працівника — 8500 грн.
Як належало правильно обчислити основну зарплату за кожен із місяців кварталу? Як визначити кількість понаднормових годин за обліковий період?
Запитання з консультаційної лінії
ВІДПОВІДЬ: Місячну зарплату потрібно обчислювати з огляду на те, що встановлена працівнику місячна тарифна ставка (оклад) — це сума, яка належить за виконану місячну норму (у вашому випадку йдеться про норму за календарем п’ятиденного робочого тижня з вихідними у суботу та неділю). Для обрахунку понаднормових годин за квартал потрібно визначити т. зв. “розрахункову норму”: від загальної норми годин, встановленої за календарем, потрібно відняти кількість годин, що припадають за календарем на період хвороби. Далі покажемо розрахунки за наведеними вами даними.
Тамара ПРОЩИНА,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
#ТрудовіВідносини, #зарплата, #РобочийЧас