Стягнення в дохід української держави активів рф-агресорки
СИТУАЦІЯ. Підприємство має на виконанні контракт від 10.01.11 р. з рф на постачання готової продукції військового призначення. У 2014 р. замовником здійснено авансовий платіж та підприємством виготовлено відповідну продукцію, яка зберігається на складі.
На підставі позовної заяви Мін’юсту України Вищим Антикорупційним Судом винесено рішення про стягнення в дохід держави з підприємства зазначених активів.
ЗАПИТАННЯ:
1. До якої операції прирівнюється стягнення в дохід держави?
2. Чи потрібно нараховувати та сплачувати частину чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку та податок на прибуток (авансовий внесок), якщо операція підпадає під пільгу (який код пільги і які нормативні документи застосовуються щодо звільнення від оподаткування)?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ:
Щодо запитання 1. Згідно з п. 11 ст. 4 Закону № 1644 санкції — це, зокрема, стягнення в дохід держави активів, що належать фізичній або юридичній особі, а також активів, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом до здійснення права розпорядження ними.
Водночас п. 4 ст. 4 Закону № 1644 визначено, що передбачені ним санкції не поширюються на сплату податків, зборів та інших обов’язкових платежів до державного та/або місцевих бюджетів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов’язань.
Щодо запитання 2. Відповідно до ч. 1 ст. 111 Закону № 185 державні унітарні підприємства та їх об’єднання зобов’язані спрямовувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України в розмірі не менш як 30% так, як це визначено КМУ (Порядком № 138).
Положеннями Закону № 185 та Порядку № 138 не передбачено особливостей обчислення частини чистого прибутку (доходу) у разі стягнення з державного підприємства за рішенням суду в дохід держави активів у вигляді продукції, яка виготовлена за контрактом на замовлення держави-агресорки.
Таким робом, податкові зобов’язання з податку на прибуток підприємств обраховують з огляду на фінансовий результат, визначений у фінзвітності підприємства та відкоригований на різниці, встановлені ПКУ.
ПКУ не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операціями стягнення за рішенням суду в дохід держави активів у вигляді продукції, виготовленої за контрактом на замовлення держави-агресорки. Отже, такі операції відображають згідно з правилами бухобліку під час визначення фінансового результату до оподаткування.
Окрім того, ПКУ не встановлено податкової пільги з податку на прибуток підприємств для операцій зі стягнення в дохід держави України активів російської федерації.
ІПК ДПСУ від 22.11.2023 р. № 4260/ІПК/99-00-21-02-01 ІПК
#дохід, #активи, #ПодатковіЗобов’язання, #фінзвітність