Амортизація ОЗ, що перебувають на окупованих територіях
СИТУАЦІЯ. Товариство є власником майна, яке перебуває на тимчасово окупованих територіях, на територіях, на яких ведуться бойові дії, а також на територіях колишніх бойових дій.
ЗАПИТАННЯ: Чи має товариство нараховувати амортизацію на вартість ОЗ у податковому обліку, якщо в бухгалтерському проведено зменшення їх корисної вартості до нульової та об’єкти:
- перебувають на окупованих територіях;
- перебувають на територіях активних бойових дій;
- тимчасово не використовуються у зв’язку з необхідністю капітального ремонту?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: З питань, пов’язаних із порядком бухобліку майна, що фактично перебуває на тимчасово окупованій території або в районах проведення воєнних (бойових) дій, списання знищеного або зіпсованого майна у зв’язку із російською агресією, Мінфіном України на запит ДПС надано роз’яснення листом від 10.10.2022 р. № 41010-06-62/23254.
Як зазначено в роз’ясненні, для забезпечення правдивості даних бухобліку та фінзвітності підприємства зобов’язані проводити інвентаризацію активів та зобов’язань, під час якої перевіряють і документально підтверджують їх наявність, стан та оцінку.
Необоротні активи та запаси, які відображалися в бухобліку до впровадження воєнного стану та на дату складання фінансової звітності фактично перебувають на тимчасово окупованій території або в районах проведення воєнних (бойових) дій, і далі обліковують у складі активів підприємства.
Одночасно підприємство має оцінити негативний вплив змін в економічному і правовому середовищі та визнати суми втрат від зменшення корисності необоротних активів до моменту настання умов доступу до таких активів, проведення інвентаризації та ухвалення, відповідно, рішення щодо їх списання або відновлення корисності.
Водночас підприємства, які перебувають у районах проведення воєнних (бойових) дій та застосовують для ведення бухгалтерського обліку НП(С)БО, виявлені внаслідок інвентаризації нестачі, втрати або знищення необоротних активів та запасів на підставі належно оформлених документів відображають у складі витрат підприємства.
Інформацію про те, що до активів та первинних документів підприємства немає доступу зазначають у примітках до фінзвітності.
Нараховуючи амортизацію необоротних активів, згідно з п. 138.1 ПКУ платник податку збільшує фінрезультат до оподаткування на суму нарахованої амортизації ОЗ та/або НА відповідно до НП(С)БО або МСФЗ. На підставі п. 138.2 ПКУ фінрезультат до оподаткування зменшується на суму розрахованої амортизації ОЗ та/або НА згідно з п. 138.3 ПКУ.
У податковому обліку амортизацію не нараховують за період невикористання (експлуатації) ОЗ у госпдіяльності у зв’язку з їх консервацією.
Отже, якщо ОЗ, призначені для використання в госпдіяльності платника податку, перебувають на тимчасово окупованій території або в районах проведення воєнних (бойових) дій, та нарахування амортизації таких активів відповідно до НП(С)БО або МСФЗ у бухобліку не припиняється, то такі ОЗ можуть амортизуватися протягом такого періоду в податковому обліку на виконання вимог п. 138.3 ПКУ.
Якщо платник податку до моменту настання умов доступу до ОЗ за результатами оцінки негативного впливу змін в економічному і правовому середовищі визнає суми втрат від зменшення корисності таких активів, то він, керуючись п. 138.1 ПКУ, збільшує фінрезультат до оподаткування на суму втрат від зменшення корисності таких ОЗ, зарахованих до витрат звітного періоду відповідно до НП(С)БО
або МСФЗ.
ІПК ДПСУ від 27.11.2023 р. № 4377/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК
#ОсновніЗасоби, #амортизація, #бухоблік, #ВоєннийСтан