Оплата послуг за QR-кодом: чи потрібен РРО
СИТУАЦІЯ. У підприємства виникла потреба отримати податкову консультацію, пов’язану зі складністю розуміння практичного застосування QR-коду для здійснення оплати за послуги, які надають у його клініці.
ЗАПИТАННЯ: Чи необхідно підприємству додатково застосовувати РРО/ПРРО за умови, що оплату за послуги проведено за допомогою QR-коду?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Згідно з пп. 4 п. 5 р. І Правил № 68 QR-код — це матричний код (двовимірний штрихкод), який містить інформацію отримувача коштів і призначений для сканування за допомогою мобільного пристрою, сканера штрихкоду, аби швидко та безпомилково передати реквізити операції переказу коштів.
Інформацію, що є в QR-коді, сканують за допомогою камери пристрою, платіжного застосунку (далі — застосунок), спеціалізованого банківського обладнання або універсального сканера QR-кодів. Дані розкодовуються як пропозиція щодо здійснення платежу, яка відобразиться в застосунку або інших інформаційних системах (програмному забезпеченні) (п. 18 р. V Правил № 68).
Відповідно до п. 13 ст. 1 Закону про платіжні послуги електронний платіжний засіб — це платіжний інструмент, реалізований на будь-якому носії, що містить в електронній формі дані, необхідні для ініціювання платіжної операції та/або здійснення інших операцій, визначених договором з емітентом.
Тобто QR-код, як масив даних, за своєю суттю у вигляді платіжного засобу розглядатися не може.
Отже, у разі використання суб’єктом господарювання, як продавцем товарів (послуг), платіжного QR-коду, що містить у собі реквізити поточного рахунку, такий розрахунок за товари (послуги) супроводжуватиметься різновидом банківської операції в розумінні Закону про РРО та не потребуватиме її фіскалізації, а значить, й застосування РРО/ПРРО.
ІПК ДПСУ від 19.10.2023 р. № 3667/ІПК/99-00-07-04-01-06
#РРО, #QR-код, #ПРРО