Особливості проведення розрахунків за допомогою платіжних сервісів
СИТУАЦІЯ. ФОП провадить діяльність у сфері торгівлі та послуг зі здійсненням розрахунків за допомогою платіжних сервісів за двома варіантами.
Варіант 1. Споживач купує у ФОПа товари на 1000 грн і, переходячи на сторінку еквайра для оплати замовлення карткою, сплачує 1000 грн. Еквайр вираховує свою комісію (20 грн) і на рахунок ФОПа перераховує 980 грн.
Варіант 2. Споживач купує у ФОПа товари на 1000 грн і, переходячи на сторінку еквайра для оплати замовлення карткою, сплачує 1020 грн: 1000 грн — за товар і 20 грн — комісію еквайра. Еквайр вираховує 20 грн своєї комісійної винагороди й на рахунок ФОПа перераховує 1000 грн.
ЗАПИТАННЯ:
1. На яку суму за обох варіантів ФОП має видати фіскальний касовий чек?
2. Коли саме ФОП повинен видати чек: одразу після отримання від еквайра повідомлення про здійснення споживачем оплати чи після одержання банківської виписки про зарахування коштів на свій розрахунковий рахунок?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ:
Щодо запитання 1. Відповідно до вимог ст. 3 Закону про РРО суб’єкти господарювання, здійснюючи розрахунки у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов’язані, зокрема, проводити розрахунки на повну суму покупки (надання послуги) через РРО/ПРРО та надавати особі, яка отримує або повертає товар, одержує послугу чи відмовляється від неї, включно із тими, замовленнями або оплату яких здійснюють з використанням інтернету, під час отримання товарів (послуг) обов’язково розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції.
Отже, ФОП має надати покупцю фіскальний касовий чек встановленої форми та змісту на повну суму проданих товарів.
Справляння еквайром комісійної винагороди з покупця чи продавця товарів не впливає на обов’язок продавця сформувати та надати фіскальний касовий чек на повну суму проданих товарів.
Щодо запитання 2. Закон про РРО не встановлює конкретних часових проміжків фіскалізації розрахунків, а лише визначає обов’язок її здійснення.
Відповідно до абз. 3 ч. 11 ст. 8 Закону про захист прав споживачів розрахунковий документ має бути виданий або створений в електронній формі не пізніше за момент передання товару (послуги).
Таким робом, фіскальний касовий чек треба видавати споживачу або безпосередньо під час розрахунку з ним, або не пізніше за момент отримання ним товару та/або послуги за умови проведення розрахунків дистанційно.
ІПК ДПСУ від 30.11.2023 р. № 4429/ІПК/99-00-07-04-01 ІПК
#ФОП, #розрахунки, #ПлатіжніСервіси