Новації для самозайнятих осіб
(п. 103 р. І Закону № 466, зміни до ст. 178 ПКУ)
Для самозайнятих осіб (науковці, адвокати, нотаріуси, художники, аудитори, оцінщики, приватні виконавці тощо, крім підприємців) одразу декілька новацій.
Перша — для всіх самозайнятих осіб. Законодавці уточнили, що в річній податковій декларації, яку подають самозайняті особи, мають фігурувати всі доходи, а не лише від незалежної профдіяльності.
Друга стосується виключно приватних виконавців. Для них окремо в п. 178.3 ПКУ виписали, що вважати оподатковуваним доходом, а саме прописали, що йдеться про чистий дохід, тобто різницю між доходом, що складається із сум винагороди, отриманої відповідно до Закону України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів”, і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження незалежної профдіяльності. Тобто до доходу не можуть потрапити суми, які приватні виконавці стягують на користь позивачів за рішеннями суду. Дуже корисне уточнення.
Третя (яку містить новий п. 178.8 ПКУ) зобов’язує всіх фізосіб, які провадять незалежну профдіяльність та здійснюють на користь нерезидента-юрособи або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва на території України) будь-які виплати з доходів із джерелом їх походження із України, здійснювати нарахування та сплату податку на прибуток підприємств із доходів (прибутків) нерезидентів у порядку, розмірі та строки, встановлені розділом III ПКУ. Ідеться про так званий податок на репатріацію. Досить дивне рішення, адже навряд багато хто із самозайнятих осіб легко опанує ще й сплату податку на репатріацію.
Четверта — самозайнятих осіб зобов’язали виступати податковими агентами в разі придбання у фізосіб нерухомого та рухомого майна та вручення подарунків (більше про це на стор. 9—11 цього номера). Заразом ми переконані, що в статусі Агента 007 самозайняті особи мають виступати лише тоді, коли за договорами купівлі-продажу та дарування вони виступають саме у статусі самозайнятої особи (нотаріуса, бухгалтера, адвоката тощо). А якщо йдеться про операції між двома звичайними фізособами — про податково-агентський статус годі й казати.