-
Сповіщення: Увесь № 29 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Декларування доходів та сплата податків — шлях до побудови європейського суспільства (Інтерв’ю з Володимиром Жаврідом — в.о. начальника Головного управління ДПС у Черкаській області)
Інтерв’ю з Володимиром Жаврідом — в.о. начальника Головного управління ДПС у Черкаській області.
З початку нинішнього року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2023 року. Ми поспілкувалися з в.о. начальника Головного управління ДПС у Черкаській області Володимиром Жаврідом, аби окреслити важливі питання щодо декларування.
Володимир Жаврід —
в.о. начальника Головного управління ДПС у Черкаській області
Володимире Юрійовичу, кампанія — у розпалі. Однак, наскільки відомо, є відповідний перелік доходів, що підлягають обов’язковому декларуванню? Які саме?
В. Ж.: Так, дійсно. Є кілька видів доходів, що необхідно задекларувати:
- доходи, з яких під час нарахування або виплати ПДФО не утримували;
- доходи від особи, яка не є податковим агентом (в тому числі від здачі в оренду власного рухомого чи нерухомого майна, продажу власного майна, продажу власної сільгосппродукції фізособам тощо);
- спадок та/або подарунок від осіб, які не є членами сім’ї першого та другого ступеня споріднення;
- доходи від продажу інвестиційних активів. Звертаю увагу, що оподаткування інвестиційного доходу податковим агентом не звільняє платника податку від подання річної податкової декларації. Те саме стосується випадку отримання особою “нульового результату” від інвестиційної діяльності. Доходи та витрати від такої діяльності мають бути обов’язково задекларовані у додатку Ф4 до декларації про майновий стан і доходи;
- іноземні доходи.
Відповідно, важливо дотримуватися термінів подання?
В. Ж.: Звісно. Їх кілька:
- фізособи-підприємці (крім платників єдиного податку) та фізособи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, мають подати до 1 травня року, наступного за звітним;
- громадяни, у яких виникає обов’язок щодо подання податкової декларації, також подають до 1 травня року, наступного за звітним;
- фізособи, у яких є право на податкову знижку, — до 31 грудня (включно) року, наступного за звітним;
- також фізособи-підприємці (крім єдинників) у разі припинення підприємницької діяльності повинні подати декларації протягом 20 календарних днів місяця, наступного за календарним місяцем, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця за її рішенням;
- і наостанок — резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, — не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду.
Пане Володимире, на вашу думку, як сьогодні найшвидше та найзручніше подати декларацію?
В. Ж.: Як на мене, найзручніший спосіб — засобами електронного зв’язку в електронній формі. Так би мовити, не виходячи з дому чи офісу. Але заразом важливо дотримуватися вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг” та “Про електронні довірчі послуги”. До речі, це можна зробити за допомогою мобільного застосунку “Моя податкова”, що останнім часом набуває особливої популярності.
Водночас платники мають право обрати ще два способи подання декларацій про майновий стан і доходи:
- особисто або уповноваженою особою;
- поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення, але не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання.
Багато говорять про Електронний кабінет платника. Чи можливо подати декларацію через Е-кабінет?
В. Ж.: Так, зараз це дуже зручно і вже багато людей цим користуються. В Електронному кабінеті платника створений електронний сервіс “Податкова декларація про майновий стан і доходи”. Він надає змогу часткового автоматичного заповнення декларації.
Електронний сервіс “Податкова декларація про майновий стан і доходи” дозволяє сформувати декларацію та подати її до контролюючого органу з копіями первинних документів, зокрема для використання права на податкову знижку.
Є ще одна важлива, на мій погляд, річ, яка доступна в Електронному кабінеті, про яку мало хто з платників знає, але вона проста і дуже корисна. Це можливість отримання довідки про доходи, одержані за звітний період. Довідка формується в розділі “ЕК для громадян” автоматично за запитом платника за будь-який період. Тобто перед тим як формувати декларацію, варто спочатку сформувати таку довідку, щоб не помилитися під час заповнення декларації, оскільки Податковий кодекс зобов’язує платників, які подають декларацію, зазначати у ній усі отримані у звітному періоді доходи, в т.ч. ті, які були оподатковані під час виплати (заробітна плата, банківські відсотки тощо).
Важливо, що використання цього електронного сервісу скорочує час і витрати під час подання податкової декларації, мінімізує помилки у разі заповнення декларації, надає змогу подання копій первинних документів як додаток до податкової декларації в онлайн-режимі.
Чи є випадки, коли податкову декларацію не потрібно подавати?
В. Ж.: Так, є випадки, за яких подання податкової декларації вважається виконаним і вона не подається. Про це йдеться в Податковому кодексі України (далі — ПКУ).
Це стосується платників, які отримали:
- доходи, у тому числі іноземні, які згідно з ПКУ не входять до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
- доходи винятково від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу (наприклад, таких як зарплата, виплати за договорами цивільно-правового характеру, дохід від оренди, отриманий від юридичної особи або фізособи-підприємця, тощо);
- доходи від продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до ПКУ не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких податок був сплачений під час нотаріального посвідчення договорів;
- доходи у вигляді об’єктів спадщини, які обкладаються за нульовою ставкою податку (наприклад, від близьких родичів) та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ПКУ.
Також податкову декларацію не подають у випадках, прямо передбачених ПКУ.
Наостанок зауважу: декларування доходів передбачає передусім формування податкової культури, сумлінного ставлення громадян до сплати податків. Свідоме декларування доходів та сплата податків — активна громадянська позиція та правильний шлях до побудови європейського суспільства. По суті це внесок кожного в добробут нашої держави, адже від сплати податків залежить загалом соціально-економічний розвиток регіону.
Тож подавайте декларації! А якщо маєте питання та потребуєте консультації — наші фахівці в області вам допоможуть. Контактні номери розміщені на сайті Головного управління ДПС у Черкаській області.
Ексклюзивне інтерв’ю Володимира Жавріда —
в.о. начальника Головного управління ДПС у Черкаській області
головному редактору газети
“Все про бухгалтерський облік” Зої Слободянюк
#інтерв’ю, #ДекларуванняДоходів, #ПодатковаДекларація