Зменшення статутного капіталу ТОВ: підстави та облік
Звичайно, що статутний капітал (далі — СК) товариства з обмеженою відповідальністю (далі — ТОВ, товариство) — не статичний показник. Він може добровільно рухатися як у бік збільшення, так і зменшення. Водночас на законодавчому рівні закріплено низку випадків, коли необхідно обов’язково урізати його розмір. Про те, коли це слід робити та як це впливає на бухгалтерський та податковий облік емітента корпоративних прав та інвестораюрособу (резидента), розповімо в цій консультації.
Випадки обов’язкового зменшення СК ТОВ
У Законі № 2275 (document.vobu.ua/doc/4348) окреслено аж чотири зобов’язальні події, які зумовлюють зменшення СК ТОВ.
Випадок 1 Учасник прострочив внесення вкладу до СК
За умовчанням кожен учасник повинен повністю внести свій вклад протягом шести місяців із дня державної реєстрації товариства. Виняток — коли в статуті ТОВ передбачено інший (менший чи більший) строк1 (ч. 1 ст. 14 Закону № 2275). Але завважте, що положення про це (тобто про “строкові” приписи) можуть бути внесені до статуту, змінені або вилучені з нього лишень одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь усі учасники товариства.
1 До речі, в Модельному статуті ТОВ (document.vobu.ua/doc/5908) запропоновано обрати із чотирьох можливих “строкових” варіантів один, три, шість місяців або один рік (див. його п. 7).
Так-от, якщо учасник проґавив і не вніс свого вкладу (повністю або частково) у шестимісячний (інший статутний) термін, то виконавчий орган ТОВ має надіслати йому письмове попередження про прострочення. В ньому для “непунктуального” учасника має бути прописано додатковий строк для погашення його заборгованості. Останній визначається виконавчим органом або статутом товариства, але він не може перевищувати 30 днів (ч. 1 ст. 15 Закону № 2275).
Світлана РОМАНЮК,
консультант із питань обліку та оподаткування, м. Київ