Навчання у Вінницькому торговельно-економічному інституті ДТЕУ інформативне й захоплююче!
Інтерв’ю із Хачатрян Валентиною Валентинівною — докторкою економічних наук, професоркою, завідувачкою кафедри економіки та міжнародних відносин Вінницького торговельно-економічного інституту ДТЕУ.
Валентина Валентинівна Хачатрян —
докторка економічних наук, професорка,
завідувачка кафедри економіки та міжнародних
відносин Вінницького торговельно-економічного
інституту ДТЕУ
Добрий день, шановна Валентино Валентинівно. Ви — завідувачка кафедри економіки та міжнародних відносин Вінницького торговельно-економічного інституту. Які можливості пропонуються студентам ВТЕІ ДТЕУ для навчання в умовах воєнного стану?
В. В.: За плечима інституту понад 55 років плідної роботи. ВТЕІ ДТЕУ забезпечує підготовку фахівців різних рівнів: молодших бакалаврів, бакалаврів та магістрів за 17 спеціальностями. Інститутом мудро керує докторка філософських наук, професорка, заслужена працівниця України — Наталія Замкова. Її професіоналізм й управлінський талант стали запорукою створення потужного центру підготовки висококваліфікованих кадрів.
Інститут постійно розвиває та вдосконалює матеріально-технічну базу. У ВТЕІ ДТЕУ забезпечено доступність навчальних приміщень для осіб з особливими потребами та інших маломобільних груп населення. Усі приміщення відповідають санітарним нормам, вимогам правил пожежної безпеки, нормам охорони праці. Усі будівлі обладнано пандусами та інформаційно-вказівними таблицями зі шрифтом Брайля на жовтому фоні для людей із вадами зору. Будівлі обладнано пультовою пожежною і тривожною сигналізаціями, сторожі забезпечені тривожною кнопкою та засобами захисту. Керівництвом інституту створено потужну матеріально-технічну базу для організації та забезпечення повноцінного навчально-виховного процесу в умовах воєнного стану. У всіх корпусах інституту були підготовлені укриття. Для учасників освітнього процесу інституту періодично проводяться навчання з надання першої домедичної допомоги, пожежної безпеки, а також порядку дій під час сигналу “Повітряна тривога”. Безпечність освітнього середовища для життя та здоров’я здобувачів вищої освіти супроводжується систематичною роботою практичного психолога. Сьогодні нам вдається забезпечувати навчання в аудиторіях (офлайн) і ми сподіваємося на такий формат роботи й надалі.
Яких фахівців готує кафедра?
В. В.: Кафедра здійснює підготовку фахівців за бакалаврськими освітніми програмами: “Економіка бізнесу”, “Міжнародна економіка”, “Міжнародний бізнес”, “Соціальне забезпечення” та трьома магістерськими програмами: “Міжнародний бізнес”, “Економіка підприємства” та “Управління в системі соціального забезпечення”. Усі вони акредитовані і вся команда кафедри працює на ефективний розвиток цих освітніх програм, адже вони є надзвичайно актуальними і популярними серед молоді сьогодні. У перспективі фахівці з економіки та бізнесу відіграватимуть ключову роль у відновленні економіки після війни. Саме вони зможуть розробляти та реалізовувати антикризові стратегії, аналізувати ринкові тенденції та знаходити нові можливості для розвитку бізнесу, налагоджувати партнерські відносини з іноземними компаніями, диверсифікувати український бізнес на міжнародний ринок та сприяти залученню іноземних інвестицій. Війна в Україні спричинила безпрецедентні гуманітарні наслідки, мільйони людей втратили домівки, роботу та джерела доходу. У цій ситуації зросла роль фахівців із соціального забезпечення, що підвищує попит на зазначену освітню програму.
Які кар’єрні перспективи відкриваються перед випускниками Вашої кафедри?
ВТЕІ ДТЕУ активно залучає роботодавців до організації та реалізації освітнього процесу, використовує їхні практичні навички для формування фахових компетентностей здобувачів. Представники провідних вітчизняних і міжнародних компаній беруть участь у засіданнях робочих груп за освітніми програмами, у майстер-класах, вебінарах, гостьових лекціях, здійснюють експертизу робочих програм. В інституті створено базу випускників з інформацією про їх кар’єрний шлях і ми бачимо, що випускники цих програм уже успішно працевлаштовані як в Україні, так і за кордоном.
Якщо говорити про спеціальність “Економіка”, то кафедра здійснює підготовку за двома освітніми програмами — “Економіка бізнесу” та “Міжнародна економіка”. Випускники спеціальності можуть обіймати такі посади: економіст, економічний радник, експерт-аналітик консалтингових компаній, аналітик із питань фінансово-економічної безпеки, помічник керівника підприємства (установи, організації), помічник керівника виробничого підрозділу, керівник малого підприємства. Найамбітніші студенти мають можливість спробувати себе під час навчання у різноманітних конкурсах стартапів і, як результат, велика кількість наших випускників сьогодні є успішними підприємцями.
Випускники спеціальності “Міжнародні економічні відносини” (освітня програма “Міжнародний бізнес”) можуть працювати аташе, віце-консулами, дипломатичними представниками, експертами з питань міжнародних відносин, керівниками підрозділів зовнішньоекономічної діяльності, міжнародними брокерами та успішно реалізовувати себе у різних сферах міжнародного бізнесу.
Ще більшої актуальності у воєнний час набуває спеціальність “Соціальне забезпечення”.
Наші випускники можуть працювати у державних органах влади, зокрема, у Державному пенсійному фонді, Державній службі зайнятості, Департаменті соціальної та молодіжної політики.
Які інноваційні методи навчання використовуються на кафедрі для підвищення зацікавленості та результативності студентів?
В. В.: Уся команда ВТЕІ ДТЕУ дбає про те, щоб навчання було не лише інформативним, але й захоплюючим! Ми використовуємо інтерактивні лекції, гейміфікацію, хмарні технології та ще великий набір інших методичних інструментів для того, аби сформувати не лише такі soft skills як: концентрування, спостереження, спритність, комунікабельність, винахідливість, вміння працювати в команді і розуміти важливість дедлайнів, а й осучаснити механізми засвоєння фахових знань та вмінь.
Яку пораду Ви б дали першокурсникам, щоб допомогти їм максимально успішно розпочати навчання?
В. В.: Можу порадити використовувати всі шанси, які дає життя. Розвивати “суперсилу” організованості, використовувати “суперуважність” на лекціях, здобувати “суперзнання” не лише в академічному середовищі, а й поза його межами. Студентські роки — це ідеальний час для того, щоб знайти команду “супероднодумців”. І, звісно ж, не варто забувати про “супервідновлення”. До речі, в інституті потурбувалися і про це.
У нас працює відділ з організації виховної та культурно-мистецької роботи студентів, в якому діють творчі аматорські колективи: народний театр пісні “Слов’янка”, народний театр сучасного танцю “Ритм серця”, ансамбль народного танцю “Сяйво”, інструментальний ансамбль, гурток художнього читання та декламування.
Створено всі умови для занять фізичною культурою та спортом на власній та орендованій спортивній базі: сучасний стадіон зі штучним покриттям, спортивний майданчик, легкоатлетичні доріжки, басейн та спортивний зал. Працюють спортивні секції з плавання, легкої атлетики, футболу (чоловічого та жіночого), волейболу (чоловічого та жіночого), баскетболу (чоловічого та жіночого), бадмінтону, загальної фізичної підготовки, легкої атлетики, настільного тенісу, аеробіки, боксу. Усе це гарантує студентам ВТЕІ ДТЕУ цікаве дозвілля у вільний від навчання час.
Студентські роки — це калейдоскоп подій, який залишиться у пам’яті на все життя, а головне — це важлива інвестиція у власне майбутнє!
Ексклюзивне інтерв’ю Валентини Хачатрян — докторки економічних
наук, професорки, завідувачки кафедри економіки та міжнародних відносин Вінницького торговельно-економічного інституту ДТЕУ головному редактору
газети “Все про бухгалтерський облік” Зої Слободянюк