| Каталог статей |       | Спецвипуски |       Корисні посилання      
публікація з № 72 за 19.07.2024 р.

Збір із рисами податку: усе про військовий збір

Наразі суспільство активно обговорює зміни, які планують внести до Податкового кодексу України (далі — ПКУ) нещодавно прийнятим законопроєктом від 18.07.2024 р.  № 11416*. І один із флагманів цих змін  — суттєве розширення кола платників військового збору і підвищення його ставок.

У цьому матеріалі ми розповімо про природу військового збору, його ставки, перспективи підвищення.

Податок і збір — у чому різниця?

Податок — це обов’язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету або на єдиний рахунок, що справляється з платників податку відповідно до ПКУ (п. 6.1 ПКУ).

Збір (плата, внесок) — це обов’язковий платіж до відповідного бюджету або на єдиний рахунок, що справляється з платників зборів, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок вчинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій (п. 6.2 ПКУ).

Увага! Повна версія статті доступна лише передплатникам газети "Все про бухгалтерський облік"!
Авторизуйтеся, будь ласка:
Отримати код передплатника можна за телефоном (067) 325-60-58 або (044) 365-02-82.
Стати передплатником
Увага! Після авторизації натисніть Ctrl+F5, якщо сторінка відображається некоректно.

Такі зміни дещо наближають ВЗ до поняття збору (сплата у прив’язці до продажу нерухомого чи рухомого майна, ювелірних виробів, мобільного зв’язку).

Так, це лише проєкт і повною мірою його, імовірніше, не приймуть, але зміни і збільшення податкового навантаження точно будуть. Бо реформування і наближення усіх напрямів державної політики до європейських стандартів — це, по суті, наша (як країни) плата за все те фінансування і підтримку, які ми отримуємо від західних партнерів і кредиторів (зокрема, МВФ, ЄС тощо). Тож очікуємо на текст законопроєкту після правок (перше і друге читання можуть його суттєво змінити) і на подальший розвиток подій.

Звісно, під ці зміни мають бути і зміни або до наявної звітності за ф. 4ДФ, або розробка і затвердження нової звітності під ВЗ.

Але хай там як, якщо поглянути на все викладене комплексно, то встановлення ВЗ для юридичних осіб і підприємців у прив’язці до обороту (до доходу) дає підстави для висновку, що ВЗ — це більше податок. Тому логічно виділити під нього окрему статтю в ПКУ і назвати “військовий податок”. Це більше б відповідало реаліям і перспективам щодо строку його впровадження.

Антоніна Куриленко,
консультант з обліку
та оподаткування, м. Київ