Експорт обладнання: як оподатковувати ПДВ та складати податкову накладну
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Індивідуальна податкова консультація від 08.04.2020 р. № 1444/6/99-00-07-03-02-06/ІПК
Експорт обладнання: як оподатковувати ПДВ та складати податкову накладну
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ та складання податкових накладних за операцією з вивезення обладнання за межі митної території України за ціною, нижчою від балансової вартості такого обладнання, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник податку здійснює операції з вивезення (постачання) обладнання за межі митної території України у митному режимі експорту за ціною, нижчою від балансової вартості такого обладнання.
Відповідно до підпункту “г” пункту 185.1 статті 185 Кодексу об’єктом оподаткування податком на додану вартість є, зокрема, операції платників податку з вивезення товарів за межі митної території України.
Згідно з пунктом 188.1 статті 188 Кодексу база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками — суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів з крові та вироблених із них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції
(у разі відсутності обліку необоротних активів — виходячи із звичайної ціни), за винятком:
— товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;
— газу, який постачається для потреб населення.
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки, штрафів та/або пені, три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань.
Згідно з пунктом 194.1 статті 194 Кодексу, операції, зазначені у статті 185 Кодексу, крім операцій, що не є об’єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та ставка 7 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною в підпункті “а” пункту 193.1 статті 193 Кодексу, яка є основною, тобто за ставкою 20 відсотків.
За нульовою ставкою відповідно до підпункту “а” підпункту 195.1. пункту 195.1 статті 195 Кодексу оподатковуються операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту.
Товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо їх вивезення підтверджене в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, митною декларацією, оформленою відповідно до вимог Митного кодексу України.
Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, із змінами і доповненнями (далі — Порядок № 1307).
Особливості складання податкових накладних при здійсненні операцій з вивезення товарів за межі митної території України визначено пунктами 8 і 12 Порядку № 1307.
Пунктом 15 Порядку № 1307 передбачено, що у разі постачання товарів/послуг, база оподаткування яких, визначена відповідно до статей 188 і 189 Кодексу, перевищує фактичну ціну постачання таких товарів/послуг (зокрема, якщо база оподаткування визначається виходячи із ціни придбання товарів/послуг, звичайної ціни самостійно виготовлених товарів/послуг або балансової (залишкової) вартості необоротних активів і перевищує суму постачання таких товарів/послуг, необоротних активів, визначену виходячи з їх договірної вартості, тобто ціна придбання/звичайна ціна/балансова (залишкова) вартість перевищує фактичну ціну (договірну вартість) постачання), постачальник (продавець) складає дві податкові накладні:
— одну — на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання;
— іншу — на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання/звичайної ціни/балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною, або може скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням сум податку, розрахованих виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначених окремо за кожною операцією з постачання товарів/послуг.
Щодо питання 1
Виходячи з норм Кодексу, ставка податку застосовується в цілому до всієї операції, яка здійснюється платником податку.
Тому у разі здійснення операції з експорту обладнання за ціною нижче балансової вартості такого обладнання, нульова ставка застосовується до такої операції в цілому, за умови підтвердження факту вивезення товарів у відповідному митному режимі належно оформленою митною декларацією.
Щодо питання 2
Оскільки операція з експорту обладнання, за якою балансова вартість такого обладнання перевищує фактичну ціну, за якою таке обладнання вивозиться (договірну вартість), оподатковується за нульовою ставкою ПДВ, то необхідність складання другої податкової накладної на суму такого перевищення відсутня.
Роз’яснення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів за межі митної території України у митному режимі експорту, за якими ціна придбання/звичайна ціна/балансова (залишкова) вартість перевищує фактичну ціну (договірну вартість), наведені в Узагальнюючій податковій консультації щодо особливостей оподаткування податком на додану вартість від’ємної різниці між ціною придбання (звичайною ціною) товару та ціною реалізації такого товару на експорт, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 03 серпня 2018 року № 673.
Дана Узагальнююча податкова консультація на сьогодні є чинною та може використовуватися платником податку у його господарській діяльності.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Заголовок та виділення по тексту — редакційні.