Зіпсувалося пиво: нараховуємо компенсуючі зобов’язання з ПДВ
Розглянемо ситуацію. На підприємстві, котре є платником ПДВ і займається роздрібним продажем пива, виявили факт псування розливного пива. Чи слід у такому разі нараховувати компенсуючі податкові зобов’язання з ПДВ? Якщо так, то як це робити?
Необхідність компенсації
Якщо на підприємстві виявляють факт псування товарно-матеріальних цінностей (далі — ТМЦ), то одразу мовиться про негосподарське використання ТМЦ. А де є негосподарське використання товарів, придбаних із ПДВ, там і підключається п. 198.5 ПКУ. Відповідно до цього пункту платник податку зобов’язаний нарахувати компенсуючі податкові зобов’язання за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з ПДВ, у разі, якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (пп. “г” пп. 198.5 ПКУ).
До відома! Якщо зіпсовані товари придбані без ПДВ (себто у неплатника ПДВ), то проводити таке нарахування не потрібно. Адже тоді платник ПДВ на вході не отримав ПДВ, тому в разі псування товарів йому немає що компенсувати.
Микола ПРОЦЕНКО,
експерт із бухобліку та оподаткування, м. Львів