Помилки в Об’єднаному розрахунку: виправляємо на раздва… раздватричотири
Від помилок, знано, ніхто не застрахований. А в ПДФО та ЄСВзвітності, та ще й у період адаптації до нововведень — і поготів. У цьому матеріалі ми докладно розповіли, як саме виправляти помилки в Об’єднаному розрахунку. А про те, як нині позбавлятися від помилок, допущених до 2021 р., читайте в нашій консультації на стор. 46.
Одразу зауважимо, що єдиного універсального алгоритму виправлення помилок немає — коригування для різних додатків Об’єднаного розрахунку1 має свої особливості. Тому далі окремо розглядатимемо виправлення огріхів в основних додатках, що стосуються роботодавців, — формах Д1, Д5 та 4ДФ.
1 Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджений наказом № 4.
Водночас зверніть увагу на загальну вимогу стосовно оформлення розрахунків “Звітний новий” або “Уточнюючий”: такий Об’єднаний розрахунок повинен містити обов’язкові реквізити, визначені в рядках 01—05 та 031, а також інформацію про додатки, у яких буде проводитись коригування, та їх кількість, що зафіксовані в рядку 06 (додатків, інформація щодо яких не коригується, у рядку 06 не вказують та не подають). Про це мовиться в п. 8 р. V Порядку № 4.
Виправляємо помилки в додатку 1: увага на суть
Спершу в загальних рисах про те, як змінилися підходи до виправлення огріхів, допущених платниками єдиного внеску. За часів Звіту з ЄСВ користувалися правилом: якщо в наданому Звіті знайшли помилку, але граничний строк його подання ще не сплив, можна було просто подати новий у повному обсязі, який автоматично заміняв попередній (чинним вважали останній поданий до закінчення граничного строку Звіт з ЄСВ). Наразі для Об’єднаного розрахунку подібного правила немає! Раз уже подали звіт за квартал, він пройшов контроль і був прийнятий, то такий Об’єднаний розрахунок і буде, так би мовити, “основою”, а знайдені огріхи виправлятимемо у ньому вже “прицільно”. Крім того, працюючи з Таблицею 6 Звіту з ЄСВ (попередницею додатка 1), усі звикли, що помилки у сумі єдиного внеску, виявленої після завершення строку звітування, можна було позбутися лише в наступному поточному Звіті — через спеціальні коригувальні коди типу нарахувань. Тепер чекати наступного поточного Об’єднаного розрахунку не доведеться — є можливість виправити огріх одразу за допомогою розрахунків “Уточнюючий” або “Звітний новий”. Також пам’ятаємо, раніше, аби усунути в Таблиці 6 недоліки, які не зачіпали суми внеску, доводилось складати скасовуючі та початкові таблиці. Подібний принцип теж відійшов у небуття!
Отже, розповімо, як саме діятимемо нині, виправляючи помилки, що потрапили в додаток 1.
Механізм виправлення залежить від того, до якого з двох типів належить допущена помилка.
1 вид — помилки, що зачіпають суму єдиного внеску. Це стосується як ситуацій, коли внесок насправді нарахували правильно, але до додатка 1 випадково включили неправильні суми, так і ситуацій, коли зробили помилки у нарахуванні внеску (припустилися лічильної помилки, забули нарахувати внесок на якусь оподатковувану виплату, не провели мінзарплатного донарахування, нарахували внесок на виплату, яка насправді не належить до бази його справляння, застосували не той розмір ставки тощо).
2 вид — помилки в реквізитах. Це всі інші огріхи, які не впливають на розмір єдиного внеску. Наприклад, якщо помилилися з реєстраційним номером облікової картки, з прізвищем, іменем чи по батькові фізособи, неправильно вказали кількість днів трудових відносин, лікарняного, декретну або відпустки за власний рахунок.
Алгоритм виправлення сумових показників в додатку 1
Механізм виправлення залежить від того, коли саме виправляєте огріх — до чи після спливу строку звітування за період, у якому пройшла помилка. Тож розглядаємо два варіанти.
Олена ВЛАСЕНКО,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
Дякую, стаття мені допомогла.